شنبه 28 دي 1398 22 جمادی‌الاول 1441 Saturday 18 January 2020

.

.

نشست همدلی با بانوان فرهیخته ی شیعه و اهل سنت در روستای رضاآباد 
1396/06/04

نشست همدلی با بانوان فرهیخته ی شیعه و اهل سنت در روستای رضاآباد 

 نشست اداره کل امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بانوان فرهیخته شیعه و اهل سنت استان گلستان به مناسبت سالگرد ازدواج برترین بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

در این نشت که به مناسبت سالگرد ازدواج برترین بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) صورت گرفت، سرکار خانم دکتر شریعتی سخنرانی داشتند و سوالاتی از اهداف مجمع جهانی تقریب  مذاهب اسلامی پرسیده شد و خانم دکترشریعتی پاسخگو  همه سوالات بودند و در انتها از بانوان فرهیخته اهل سنت و اهل تشیع استان گلستان توسط مدیر کل امور بانوان مجمع جهانی تقریب تقدیر به عمل آمد.

مدیر کل امور بانوان مجمع جهانی تقریب در این نشست با اشاره به اهداف تأسیس این مجمع فرمودند: این نهاد غیر دولتی و فرهنگی در سال 69 بنا به دستور مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در راستای تقویت مشترکات اسلامی و ایجاد وحدت و همدلی بین امت اسلامی تشکیل شده است.

خانم دکتر شریعتی فرمودند: آیت الله بروجردی رحمت الله علیه  و شیخ محمد شلتوت رئیس الازهر مصر از طلایه داران عرصه تقریب بین مذاهب اسلامی هستند که زحمات فراوانی در تحقق وحدت بین امت اسلامی کشیدند.

در ادامه فرمودند: در دوران انقلاب اسلامی نیز امام خمینی(ره) و بعد از ایشان مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) ادامه دهندگان مسیر تقریب و انسجام اسلامی بودند و در کشور جمهوری اسلامی ایران  شیعه و سنی در کنار هم با همدلی و همراهی زندگی می کنند .

سرکار خانم دکتر شریعتی ، مشاور دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، ایران را پرچمدار وحدت در جهان اسلام دانستند و فرمودند : این امر به جهت رهبری داهیانه امام راحل (ره) ورهبری های مدبرانه مقام معظم رهبری است ؛ متاسفانه اکثر کشورهای اسلامی امروز زیر چکمه های دشمنان و بدخواهان در حال له شدن هستند ، مسلمین با تمسک به اشتراکات فراوان؛ خدای واحد، قبله واحد، کتاب واحد و پیامبر واحد، می توانند در کنار همدیگر با صلح و صفا و مهربانی زندگی کنند و دشمنان و گروه های تکفیری با مشاهده وحدت امت اسلامی هیچ کاری نمی توانند علیه اسلام و مسلمین انجام دهند .

سرکار خانم دکتر شریعتی با اذعان بر این که حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها ) سرمایه معنوی برای جامعه بشری است، تصریح کردند: آن بزرگوار بهترین زن برای شوهر، بهترین مادر برای فرزندان، بهترین الگو برای زنان مسلمان و ام ابیها (مادر پدر) برای رسول الله (صل اللّه علیه و آله و سلم) بودند.

حضرت زهرا (سلام الله علیها ) مادر دستاوردها و تعالیم حیات رسالت؛ آن بانوی بزرگوار با آنکه بیش از 18 سال در این دنیا زندگی نکرد؛ ولی تاثیر گذاری فراوانی در جهان هستی همواره دارند.

ایشان فرمودند، زندگی سعادتمندانه نیازمند عملکرد مؤمنانه و بر اساس تقوی است و میوه ی حیات طیبه، سعادت و خوشبختی است و در زندگی روزمره رابطه عمل و عکس العمل بسیار برای انسان تعیین کننده و قوی است.

از کوچکترین تا بزرگترین اعمالی که انسان انجام می دهد می تواند در رسیدن به سعادت و خوشبختی موثر باشد و نتیجه ی آن دست خود انسان است مانند کشاورزانی هستیم که هر بذری را بکاریم درو می کنیم .

وظایف انسان زمینی بسیار خطیر می باشد؛ زیرا عملکرد خوب و بدش صد در صد به خودشان بر می گردد،عملکرد ما در زندگی نوجوانان ما اثر فراوان دارد ؛همان طور که زندگی حضرت زهرا (سلام الله علیها )؛بانوی جوانی که آن چنان عمر زیادی در دنیا نداشتند ،18 سال عمر داشتند ؛ اما جامعه ی بشری را هدایت کننده اند؛ در این مدت بهترین زن در خانه ی همسر ؛بهترین دختر برای پدر و بهترین مادر برای فرزندان و بهترین بانو برای رسیدن به مشکلات معنوی جامعه بودند.

یکی از القاب حضرت زهرا (سلام الله علیها)؛ ام ابیهاست، یعنی مادر پدر، ایشان مادر دستاورد های پدر بودند، یعنی آن چه پیامبر اکرم (صل الله علیه وآله و سلم) برآن مقرون بودن، تأکید و توجه داشتند و حضرت پشتیبان و یار و یاور پدر بود ،مادر تعالیم حیات بخش پدر بودند.

حدیث قدسی نقل فرمودند:

(یا احمد لولاک لما خلقت الافلاک و لولا علی لما خلقتک و لولا فاطمه لما خلقتکما (ترجمه: ای احمد اگر تو نبودی افلاک را خلق نمی‌کردم و اگر علی نبود تو را خلق نمی‌کردم و اگر فاطمه نبود شما دو نفر را خلق نمی‌کردم.

بعد از مهمانان سوال پرسیدند از خطبه های حضرت زهرا (سلام الله علیها) و جوایزی اهداء کردند.

بعد اشاره به سوره ی کوثر نمودند، دشمنانی که به پیامبر طعنه میزدند که فرزندی ندارد ؛ خداوند کوثر را به رسولش هدیه کرد.

سپس خاطره ی شب ازدواج حضرت فاطمه سلام الله علیها و بخشش پیراهن عروس به فقیر را بیان کردند با اشاره به آیه قرآن : لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَيْءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِيمٌ 

هرگز به نيكوكارى نخواهيد رسيد تا از آنچه دوست داريد انفاق كنيد و از هر چه انفاق كنيد قطعا خدا بدان داناست .

و بعد هم اشاراتی به داستان بخشش افطار به فقیر و اسیر و یتیم کردند؛ با اشاره به آیه ی مبارک :                             وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْکیناً وَ یَتیماً وَ أَسیرا 

پس حیات طیبه ای که در قرآن آمده ،مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَىٰ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً ۖ وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ ؛ حاصل زندگی سعادتمندانه است و حاصل آن سعادت دنیا و آخرت است .

سعادتمندی امروز در جمهوری اسلامی ایران در کشور قرآن و عترت و سنت پیامبر اکرم (صل الله علیه و آله و سلم)  برهمه ما واجب است، که مشعل نورانی و هدایت گر حضرت زهرا (سلام الله علیها) را در مقابل خودمان بگیریم.

زنان ایران اسلامی می توانند برای همه جهان اسلام الگوی تمام عیاری باشند، چرا که، در جمهوری اسلامی به برکت خون شهدای گرانقدر، زحمات امام راحل و رهبر معظم انقلاب این امر می تواند به خوبی تحقق یابد.

زنان ایرانی با رعایت حجاب و عفاف و الگو گرفتن از بزرگان اسلام از جمله فاطمه زهرا(سلام الله علیها) می توانند آئینه تمام نمای زندگی انسانیت باشند؛ و وظیفه ای خطیر و سرنوشت ساز دارند، با نسلی پاک تاثیر گزار باشند و در تربیت فرزندان کوشا باشند و در بیان تعالیم و احیاء دین کوشا باشند و نماز و دیانت را بیاموزند و با دوری از غیبت و بدی زندگی کنند، این گونه می توان گفت ما بیرق دار حضرت زهرا (سلام الله علیها) هستیم و امیدواریم در این دنیا و برزخ و قیامت مورد شفاعت ایشان باشیم.

اگر در رفتار و اخلاق ما نقص و قصوری وجود دارد بدانید که حق مطلب را ادا نکرده ایم و نیازمند تأسی بیشتر به بزرگان دین هستیم.

 

   

 

 

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها