جمعه 30 فروردين 1398 13 شعبان 1440 Friday 19 April 2019

.

.

نشست تخصصي بررسي جايگاه بانوان در تحولات جهان اسلام در دانشگاه تقریب مذاهب اسلامی کردستان
1396/09/01

نشست تخصصي بررسي جايگاه بانوان در تحولات جهان اسلام در دانشگاه تقریب مذاهب اسلامی کردستان

 نشست تخصصي بررسي جايگاه بانوان در تحولات جهان اسلام در سالن اجتماعات كتابخانه امام خامنه اي(مدظله العالي) استان کردستان

چکیده سخنرانی سرکار خانم دکتر شریعتی :

پس از تلاوت قرآن کریم ، ابتدا جناب دکتر فتح اللهی خدمت مهمانان خوش آمدگویی فرمودند و سپس گزارشی از فعالیت های دانشگاه دادند و سپس سرکار خانم دکتر شریعتی ، مدير كل محترم امور بانوان مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، نقش ويژه بانوان مسلمان را در عرصه بيداري اسلامي بیان فرمودند ؛

و نیز اشاره فرمودند که بانوان مسلمان با تمسك به آيات قرآني و الگوگرفتن از سيره بزرگان ديني بايد به روشنگري در جامعه بپردازند و خود را با سلاح علم مجهز نمايند. 

حركت ما به سمت آينده حركتي سريع خواهد بود و امروز مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در اين مسيرگام برداشته و بيداري اسلامي ازجمله اموري است كه همه زنان ومردان مسلمان بايد به عنوان امري مهم درراستاي آينده متعالي جهان اسلام مدنظر داشته باشند.

دشمنان اسلام با تمام توان براي جلوگيري از بيداري اسلامي تلاش مي كنند و در مقابل اين توطئه ها ما گام ها را بايد مستحكم كنيم.

خانم دکتر شريعتي به جايگاه بانوان مسلمان در عرصه جنگ نرم و بيداري اسلامي اشاره كردند و هم چنین فرمودند: بانوان مسلمان در جامعه هم نقش  خواهر را دارند، هم نقش همسر، هم نقش دختر و هم نقش  مادران را در آينده برعهده خواهند داشت. 

امروز جامعه تسنن و تشيع  در ايران اسلامي زير يك پرچم در جهت ايجاد حيات طيبه گام برمي دارند .

قران مجيد براي سير تكاملي بشريت ارايه طريق كرده است و دانشمندان مسلمان نقش بزرگي در تعالي جامعه بشري بر عهده داشته اند و در تعالي جامعه بشري نيز افراد عالم و دانشمند نقش ويژه اي را برعهده دارند.

در سرزميني كه پشتوانه معرفتي آن قرآن و سنت و سيره اهل بيت است بايد انتظار داشته باشيم كه اين سرزمين روز به روز قله هاي عزت و تعالي را فتح كند و امروز جمهوري اسلامي ايران نقشي تعيين كننده در ايجاد ثبات، وحدت و همدلي در جهان ايفا مي كند و در اين مسير زنان و مردان ايراني در كنار هم به نقش آفريني مي پردازند.

قرآن كريم ارائه طريق كرده است و مسأله انسانيت در قرآن حرف اول را مي زند ، نه جنسيت لذا آنچه كه براي ما مهم است اين است كه بر مبناي انسانيت در مسير تعالي گام برداريم.

امروز شاهديم كه جهان اسلام چه ضرباتي را از جبهه زر و زور متحمل شده است و از ديرباز اين توطئه ها وجود داشته و تداوم خواهد داشت و تنها راهكار مقابله با اين مهم هوشياري و بصيرت است كه در اين راستا ايران اسلامي ثابت كرده است كه پرچمدار بيداري اسلامي است و با پشتوانه عظيم رهنمودهاي امام راحل ومقام معظم رهبري و مشاركت گسترده مردمي به سوي عزت گام برمي دارد وجبهه استكبار و نظام سلطه در برابر عظمت نظام اسلامي ايران و همت مردم ولايت مدار ايران به انزوا كشيده شده است.

نابودي شجره خبيثه داعش همت والاي ايران اسلامي و پشتوانه علمي و معرفتي مقام معظم رهبري را به جهانيان نشان داد و موجب خوشنودي مردم مظلوم سوريه و عراق شد.

امروز نوبت ماست كه براي حفظ دستاوردهاي نظام گام برداريم چرا كه جهان در حال تحول است و ايران اسلامي در اين تحول نقش مهمي دارد و در اين مسير نيز زنان نقشي كليدي دارند.

امروز جامعه ايراني به دختران جوان خودش مي بالد چرا كه دختران ايراني سنگردار فرهنگ و معرفت هستند.

علم و عمل دو بال توانمند براي پرواز به سير ملكوتي است و بانوان ايران اسلامي بايد خود را به اين بال هاي توانمند مجهز كنند.

دشمنان از جهل وناداني برخي افراد نسبت به مباني فرهنگي و عقيدتي براي اجرا كردن برنامه هاي شوم خويش در جامعه اسلامي تلاش مي كنند و بر همه ما واجب است كه در راستاي روشنگري جامعه همت گماريم.

بانوان در عرصه هاي مختلف اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي نقشي تعيين كننده دارند و دختران ما با زينت حيا  در جامعه بايد به ايفاي نقش بپردازند. 

دانشگاه مذاهب بستري را براي پيشبرد اهداف متعالي دين اسلام، سنت  پيامبرو ايجاد وحدت و همدلي فراهم كرده است و با حضور همه دانشجويان خويش نقش تعيين كننده اي در ارتقاي بينش ديني و فرهنگي جامعه  برعهده دارد.

در انتها خانم دکتر شریعتی ارسال ٧٠ مقاله علمي به دبيرخانه همايش بانوي فضيلت حضرت خديجه(س) اشاره کردند و فرمودندکه اين مقالات در زماني كوتاه و ازسوي صاحب نظران و انديشمندان اهل سنت واهل تشيع داخل ايران و چندين كشور خارجي ارسال شده است و همچنین همه عزیزان را به مراسم پاياني اين همايش که در شهرسنندج برگزار می شود دعوت نمودند.   

 

در انتهای برنامه از سرکار خانم دکتر شریعتی دعوت به عمل آوردند که بیشتر در دانشگاه حضور داشته باشته باشند و کارگاههای آموزشی را در دانشگاه برگزار نمایند.

 

 

 

 

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها