شنبه 28 دي 1398 22 جمادی‌الاول 1441 Saturday 18 January 2020

.

.

تلاش دشمن محو کردن نقش انسان‌ساز «زنان مسلمان» است/ دستاورد حضرت زهرا (سلام الله علیها) حفظ رسالت پدر بزرگوارشان بود
1397/12/07

تلاش دشمن محو کردن نقش انسان‌ساز «زنان مسلمان» است/ دستاورد حضرت زهرا (سلام الله علیها) حفظ رسالت پدر بزرگوارشان بود

 سرکار خانم دکتر شریعتی:بعد از پیروزی انقلاب اسلامی  به زنان جامعه هویت بخشی داده شد و به عنوان نمونه خانم ریگی  که سفیراهل سنت معرفی شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگ‌ و‌ هنر خبرگزاری تقریب به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و تکریم مادران شهدا، خبرگزاری تقریب نشستی با عنوان «زنان تراز انقلاب اسلامی» و با حضور مادران شهدا و معاونت زنان مجمع تقریب برگزار کرد.

در این نشست فاطمه تاجیک مادر شهید محمد حسین حدادیان از شهدای دی ماه 96 تهران و عفت شریعتی معاون امور زنان مجمع تقریب مذاهب اسلامی حضور داشتند.

 

در بخش دوم این نشست،سرکار خانم دکتر عفت شریعتی مدیر کل امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به سوالات خبرنگاران تقریب پاسخ دادند که مشروح آن در ادامه می‌آید:

 

 

تقریب: ارزیابی شما از نقشی که اهل بیت علیه السلام به ویژه حضرت زهرا  در پیشبرد اهداف اسلام راستین و متحد کردن جهان اسلام دارند، چیست؟ 

خانم شریعتی: پیامبر اسلام لقب ام‌ابیها را به دختر بزرگوارشان حضرت فاطمه (س) دادند یعنی مادر پدر. در رابطه با این معنی به این نتیجه می‌رسد که آیا یک دختر میتواند مادر پدر خوب باشد ولی زمانیکه  ما حوادثی زندگی  پیامبر_ ۱۲ ساله مکه و ۱۳ سال مدینه _ را مرور کنیم  متوجه میشویم که حضرت زهرا سلام الله علیها در واقع حافظ دستاوردهای رسالت پدر بزرگوارشان بوده است و در حدیث قدسی دیگری آمده است يـا أَحْمَدُ! لَوْلاکَ لَما خَلَقْتُ الْأَفْلاکَ، وَ لَوْلا عَلِىٌّ لَما خَلَقْتُکَ، وَ لَوْلا فاطِمَةُ لَما خَلَقْتُکُما.

 

تقریب: نظرتان درباره دومین همایش بزرگ سادات که چند روز پیش برگزار شد چیست و این نشست چقدر در وحدت جهان اسلام موثر است؟ 

 

خانم شریعتی: شما در کجای دنیا سراغ دارید که جمعیتی با این عظمت از شیعیان و اهل سنت از مذاهب مختلف در کنار هم جمع شوند و موقعیت خود را ارجمند بنهند. لذا همایش سادات نگه داشتن دستاورد حضرت زهرا یعنی رسالت پدر بزرگوارشان است.

 

تقریب: شاخصه‌های یک زن مسلمان در جامعه ما چه چیزهایی است؟

 

خانم شریعتی: آیه مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَىٰ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً ۖ وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ جواب ما را می‌دهد، زندگی سعادتمند در دنیا و آخرت در گرو عملکرد درست ماست؛ اگر ما بخواهیم زنی در تراز اسلام واقعی داشته باشیم به برنامه‌ریزی‌هایی لازم داریم که تعلیم و تربیت نقش اول را داراست.

 

برای همین منظور باید یک زمینه‌سازی معرفتی به وجود بیاید، چون زن در جامعه ما تاثیرات بسزایی دارد. در همین رابطه امام راحل فرمودند که زن انسان ساز است و همانگونه که قرآن انسان ساز است بر همین اساس نظام سلطه و استکبار بین المللی تمام تلاششان بر این است که  این 

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی  به زنان جامعه هویت بخشی داده شد و به عنوان نمونه خانم ریگی  که سفیراهل سنت معرفی شده است

نقش انسان‌ساز بودن را از زنان به خصوص زنان مسلمان بگیرند و به همین علت است که ما باید بر روی نقش زنی که  در ساختمان زندگی و  معماری حیات طیبه تاثیر گذار است، کارهای زیادی انجام دهیم.

 

در حال حاضر در دهه پنجم انقلاب اسلامی ایران هستیم و ما باید از نظر تعلیم، تربیت و معارف در ابعاد مختلف به ویژه معنویت و انسانیت زنان تلاش کنیم که در این راه حوزه های علمیه، دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش در این راه بسیار تاثیر گذار هستند.

جامعه امروز نیاز به تعلیم و تربیتی دارد که زنان جامعه را در  این نظام تاثیر گذار کند. ما باید در جامعه نقش محوری زن و دختر در جامعه را تبیین کنیم. اگر ما بخواهیم زنان جامعه ما نقشی در جامعه ایفا کنند حوزه های علمیه و دانشگاه های ما  به طور جدی وارد این عرصه شوند و  مکارم اخلاقی که از یک زن انتظار میرود را آموزش دهند.

 

تقریب: تحلیل شما درباره نقشی که انقلاب اسلامی درباره هویت بخشی به زنان  به خصوص  زنان اهل سنت بعد از انقلاب اسلامی داشت چیست؟

 

خانم شریعتی: نکته‌ای که باید مورد توجه قرار داد این است که شرط حضور زن در اجتماع و شرط تاثیرگذاری کاری زن در جامعه را باید مورد برسی قرار داد. دین اسلام طبق قرآن برای زنان به منظور کار در جامعه  شروطی را  مشخص کرده که همانا حیا، آزرم و عفاف است.

طبق فرموده مقام معظم رهبری ما در چهل سال دوم قرار داریم، در چهل سال اول ما به یک تکامل فکری عقلی اجتماعی و بین المللی رسیده ایم و  زنان ما در گام دوم باید با بهره‌گیری از عفاف و حجاب و تقوا نقش آفرینی خود را در جامعه  داشته باشند و امروز می طلبد که زنان نظام جمهوری اسلامی ایران با پشتوانه شهیدان پا به عرصه گذاشته نقش آفرینی کنند.

در زمان قبل از انقلاب زنان در جامعه محلی از اعراب نداشتند و هیچ‌کس شناختی از زنان شاخص در آن زمان جایگاهی جود نداشت که  ظرفیت‌های زنان شناخته و شکوفا شود و ما با چشم خود کاملاً تنگناها را مشاهده می کردیم ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی  به زنان جامعه هویت بخشی داده شد و به عنوان نمونه خانم ریگی  که سفیراهل سنت معرفی شده است.

زنان اهل سنت ما در جای جای میهن اسلامی پیشرفت‌های بسیار زیادی داشتند مگر در زمان طاغوت حکومت منحوس پهلوی اگر در خانه کسی بود که سواد داشت و به دختران آموزش میداد در زمان پهلوی دوم مدارس در زمینه معرفت هیچ اقدامی انجام نمی‌دادند.

اگر ما در جمعیت ۸۰ میلیون نفری  خود بررسی کنیم متوجه میشویم که چه چه زنان شاخصی در جای جای کشورمان وجود دارد. هویت بخشی به زنان جامعه ما به چند چیز بستگی دارد که اولین آن را می‌توان همت خود آنها دانست و و دوم اینکه مسئولان فرهنگی کشور برای جامعه و مردم برنامه‌ریزی داشته باشند و سوم حوزه‌های علمیه ما برنامه ریزی‌هایی برای هویت بخشی به جوانان جامعه ما داشته باشند.

منبع:خبرگزاری تقریب

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها