شنبه 2 شهريور 1398 22 ذی‌الحجه 1440 Saturday 24 August 2019

.

.

نشست خانم دکتر شریعتی با جناب آقای ترابی فرماندار محترم شهرستان پیرانشهر
1397/05/18

نشست خانم دکتر شریعتی با جناب آقای ترابی فرماندار محترم شهرستان پیرانشهر

سرکار خانم دکتر شریعتی بعد از نشست های متعدد در ارومیه به شهرستان پیرانشهر تشریف بردند و با استقبال خوب فرماندار محترم شهرستان پیرانشهر و تعدادی از مسئولین محترم این شهرستان مواجه گردیدند.

در این نشست ابتدا جناب آقای ترابی فرماندار محترم شهرستان پیرانشهر خیر مقدم عرض نمودند و سپس فرمودند: 

الحمدلله در شهرستان پیرانشهر با وجود امام جمعه عالم و بزرگوار شهرستان جناب آقای ماموستا  محمودی که دیدگاههای ایشان همیشه برای ما الگو بوده است. ایشان یکی از علمای برجسته و بی نظیر اهل سنت هستند تفکرات ایشان و جناب آقای حاتمی به وحدت نزدیکتر است که امیدواریم شاهد افزایش چنین علمایی در مملکت باشیم. هر چند ممکن است در هر دو طرف علمایی داشته باشیم که به صورت افراطی عمل کنند. چندی پیش در شهرستان پیرانشهر همایش علمای اهل سنت و تشیع را برگزار کردیم که تلاش می کنیم  چنین برنامه هایی را افزایش دهیم. 

در این زمینه مدارس علوم دینی می توانند افکار ی را که ما امروز به آن نیاز داریم بین طلبه ها ترویج دهند البته مدرسه علوم دینی ویژه بانوان نداریم لذا این مدارس می توانند کمک کنند به اصلاح وضعیت امروز ما .

با توجه به مشکلات پیش آمده در کشور، در ظاهر می گوییم جنگ اقتصادی است، ولی در واقعیت باید اول فرهنگ و ایمان را تقویت کنیم. قطع یقین اگر ما این فرهنگ و ایمان و صلابتی را که در جنگ تحمیلی داشتیم، سرلوح خود قرار دهیم، اقتصاد نیز درست خواهد شد. علت موفقیت ما در هشت سال دفاع مقدس ایمان راسخ بود امروز با وجود تفکر مدرنیته، ما باید بتوانیم ایمانمان را حفظ کنیم. اختلاف نظرهایی هم که وجود دارد، در حال برطرف شدن است. قطعا سفر حضرتعالی سر کار خانم شریعتی  به شهرستان، منشاء خیر و برکت خواهد بود. امیدواریم ماموستای محترم شهرستان جناب آقای محمودی، با ذهن روشن و افکار مثبتی که دارند، مسئله وحدت را هم در خطبه های نماز جمعه و هم در مراسمات مختلف ترویج دهند. 

در این هشت ماه اخیر در پست فرمانداری، سعی کردیم جایگاه، منزلت و ارزشی که شایسته یک بانوی ایرانی اسلامی است، حفظ گردد. حتی در موضوع انتصاب بانوان در مشاغل مختلف و سایر اموراتی که باید مورد توجه قرار گیرد. لذا نیازمند تلاش و کار بیشتر هستیم انشاء ا... بتوانیم در مسیر ارتقاء بانوان گامهای بیشتری برداریم. 

بسیار خرسند شدیم و یقین داریم که حضور سرکارعالی برای شهرستان منشاء خیر و برکت خواهد بود و انشاء ا... بتوانیم در دیدارهای آتی نیز از محضر شما استفاده کنیم دیدگاهها و نقطه نظراتی که فرمودید قطعا می تواند تأثیرگذار باشد و علی الخصوص شما که به عنوان یک بانوی سرافراز ایرانی در این زمینه تلاش کردید این نیست که فقط ماموستاها بتوانند در این زمینه فعالیت کنند بانوان هم می توانند تاثیر بسزایی داشته باشند. 

این دیدگاهها قطع یقین می تواند موثر باشد ما نمی گوییم به آن آرمان و هدفی که داریم باید برسیم شاید در هر شرایطی و هر زمانی سخت است ولی اینکه بخواهیم نزدیک شویم به آرمانهایی که به خاطر آنها خون دادیم شهید دادیم و انقلاب کردیم و استقلال و آزادی را گرفتیم آزادی را به تمام معنا درک نکردیم که در چه زمینه هایی باید این آزادی ها را داشته باشیم یا استقلال ما فقط به این است که بگوییم چرخ اقتصادمان بچرخد.

اگر به فراخور مناطق همایش ها برگزار شود، تقریب و تقارب ایجاد خواهد شد چون بحث وحدت بسیار مهم است. اینگونه اقدامات موجب نزدیکی و قرابت است. حتی صحبت کردن به زبان همدیگر موجب قرابت است.

ما ارزشهای انقلاب را به راحتی بدست نیاوردیم استان آذربایجان غربی12000 شهید تقدیم این انقلاب کرده است مردمان غیور شهرستان پیرانشهر سینه سپر کردند در مقابل دشمن که این آب و خاک را حفظ کنند500 شهید تقدیم انقلاب کردند ما الان هم در برخی از نقاط مرزی تا ارتفاع 3 الی 5 متر برف داریم بدون کاپشن و لباس گرم نمی شود آنجا رفت با این شرایط این مرز و خاک را حفظ کردند

شهید آبشناسان از شهدای سلحشور بودن که در عملیات قادر جان به جان آفرین تسلیم کردند از شهدای بزرگ که از شهرهای دیگر کشور امدن و برای ملت کرد سینه سپر کردند و شهید شدند هر چند برای ایران اسلامی بوده ولی از این ملت دفاع کردند این را در همه برنامه ها عنوان می کنیم شاید 200 نفر از شهدا از شهرهای دیگر بودند که آمدند همراه مردم کرد و دوشادوش آنان از این آب و خاک دفاع کردند. قدر اینها را باید دانست و ارزش گذاری کرد. ما در دوران رژیم پهلوی همه چیزمان وابسته بود فکر مستقل نداشتیم. نمی توانستیم برای خودمان تصمیم بگیریم. امیدواریم در آینده نزدیک از وجود و اندیشه ها و نظرات شما در برگزاری همایش ها و نشست ها بهره مند شویم.  

سرکارخانم دکتر شریعتی تشکر و قدر دانی نمودند از مهمان نوازی صمیمی و از بیانات فرماندار محترم و سپس فرمودند:

 جناب ترابی به نکته مهمی اشاره فرمودید غلبه فرهنگ بر اقتصاد، مطمئنا اگر فرهنگ اصلاح شود اقتصاد هم حل خواهد شد. در استان آذربایجان غربی و در این منطقه که پشتوانه دماء شهدا و مداد علماء را دارد، طبیعی است که یکسری برنامه هایی بر مبنای تقریب و وحدت صورت گرفته است که امروز دستاوردها قابل توجه است. شما اشاره فرمودید ما در عرصه بین المللی بدخواه و معاند کم نداریم چه در کشورهای منطقه و چه در سطح جهانی. و تا به امروز الحمدلله این مردم در این سرزمین با پشتوانه شهیدان و عالمان بزرگ همچون حضرت امام راحل(ره) و رهبری های مدبرانه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)، قله اعتلا و سرافرازی این کشور، نماد چشمگیری دارد.

تنوع مذاهب و قومیت ها در کشور ما هست در قصیده ای گفتم:

  از تـرک و گیـلک و لر و کرد و تـرکمـــن                     تا فارس تا عرب همه یاران در کنار 

 مجمــوع مردمــان  سـلحشــور   پاکبــاز                    هنگامه      نبرد     دلیـران     کار زار 

 این است سرزمین دل و وحدت و مرام                     پاینـده   باد   با      مدد     آفریـدگار 

امروز اگر این کشور در این استغنا و عظمت قرار گرفته، مرهون مردم است و ما تلاشمان بر این است که خنثی کننده توطئه های دشمنانی باشیم که می خواهند این وحدت و تقریب و همدلی را کم رنگ کنند و نخواهند توانست.

مستحضرید در کشور ما استانهای بزرگی هستند که مذاهب مختلف دارند همه در کنار هم امروز با همند. این کشور سابقه طولانی دارد. مشکلات هم فراوان است بالاخره در مسیر زندگی مشکلاتی وجود دارد خداوند هم می فرماید به تحقیق انسانها در سختی اند. مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی همت و کار خود را بر این متمرکز کرده است که در جهت تحقق وحدت، شبانه روز تلاش کند که مطمئنا آرامشی که وحدت بوجود می آورد، زمینه ساز رشد و بلوغ اقتصادی و ظرفیت های متفاوت است. 

الحمدلله تا اینجا کار مجمع خوب پیشرفت کرده است. مجمع و به ویژه حضرت آیت ا... اراکی هم اهتمام ویژه بر این مسئله دارند. تقریبی که بر می گرر به زمان آیت ا.. بروجردی و مرحوم شیخ شلتوت (ره) بنابراین ما زمینه ساز تحول در کشور باشیم برای این سیر تکاملی، مقابله با دشمنان، مقابله با بحرانهایی که بوجود می آید انشاء ا... با درایت و تدبیر رفع و رجوع خواهد شد. امروز هم دیدارها و ملاقات ها زمینه بر همین اساس است بتوانیم در همین مسیر گام گذار باشیم و این سیر تکاملی را تقویت ببخشیم. 

در استان کردستان همایش بانوی فضیلت حضرت خدیجه (سلام الله علیها) را برگزار کردیم. دانشمندان و علمای اهل سنت بسیار استقبال کردند و جمعیت قابل توجهی برگزار شد. جالب است که بیش از 70% مقالات راجع به حضرت خدیجه (سلام الله علیها) از اهل تسنن بود.

همدلی و همزبانی در این مسیر تاثیرگذار است به هر حال حضور و نحوه عملکرد شما مشخص است که در این شهرستان الحمدلله بارقه های تدبیر و حکمت و درایت شما می تابد. در آینده نزدیک دیداری با آقای رحمانی فضلی خواهیم داشت منتقل کننده نظرات روشن و اندیشه شما به حضرت آیت ا... اراکی و جناب آقای رحمانی فضلی خواهم بود. در آذرماه نیز کنفرانس جهانی سالانه وحدت را خواهیم داشت. 

 

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها