شنبه 2 شهريور 1398 22 ذی‌الحجه 1440 Saturday 24 August 2019

.

.

دیدار با ماموستا جناب آقای دکتر محمودی امام جمعه محترم شهرستان پیرانشهر
1397/05/18

دیدار با ماموستا جناب آقای دکتر محمودی امام جمعه محترم شهرستان پیرانشهر

در این دیدار ابتدا جناب آقای ماموستا محمودی خیر مقدم و خوش آمدگویی فرمودند و بسیار تشکر نمودند از حضور سرکار خانم دکتر شریعتی در استان آذربایجان غربی 

سپس سرکارخانم دکتر شریعتی فرمودند: جایگاه و نقش تربیتی که حضرتعالی دارید زمینه بسیار خوبی است برای رشد وتعالی شهرستان. توفیقی دست داد که خدمت شما شرفیاب شویم و از فرمایشات شما، ره توشه بگیریم برای این سیر تکاملی.

امام جمعه محترم در ادامه صحبتهای خانم دکتر شریعتی فرمودند : انجام چنین سفرهایی به شهرستانها بسیار لازم و ضروری است. اکثر اوقات به ویژه در خطبه های نماز جمعه در خصوص وحدت بین اقوام و تقریب دینی مذاهب صحبت می کنیم. بحمدا... وحدت هست و این وحدت به خاطر این است که نظام ما نظام اسلامی است برگرفته از قرآن کریم و قانون اساسی ما استنباط شده از فقه و مقام معظم رهبری هم به عنوان ولی فقیه در رأس قرار دارند نظام ما نظام ولایتی است و این باعث شده است که وحدت بوجود آید. اگر واقعا ولی فقیه نبود هرج و مرج ایجاد می شد اختلاف بوجود می آمد کسی نبود میان آنها را اصلاح کند تمام قوه ها از جمله قوه قضائیه، مقننه و مجریه همه با هم هستند و کسی نمی تواند بین آنها اختلاف ایجاد کند چون در رأس آنها ولایت فقیه قرار دارد. و اطاعت از ولایت فقیه هم واجب است یعنی شاید اهل تسنن بعضی ها این را درک نکنند خود آیه می فرماید اطیعوا... واطیعوا الرسول و اولی الامر منکم آنهایی که قدرت در دست دارند و از خود شما هستند. هم ایمان داشته باشند و هم تقوی و هم شرایط.

مقام معظم رهبری که در رأس قدرت هستند شرایط در ایشان موجود است عالم بسیار بزرگوار که اصلا قابل مقایسه نیست با رهبر کشورهای دیگر. رهبران کشورهای دیگر همه فاسد، خودخواه و متکبر بودند. همه ظالم بودند همه برای قدرت و بقای خودشان کار میکردند مثلا صدام رهبر عراق، حسنی مبارک در مصر و همچنین قزافی در لیبی و عربستان را هم می بینیم که فاسدترین کشور عربی است که واقعا مرتجع هستند. اینها را ما می بینیم. مقام معظم رهبری را هم می بینیم دائما توکل به خدا دارد تقوی و ایمان دارد مهمترین شرایط رهبری عالم بودن به علم فقه و علم روز است و دیگر اینکه باید شجاعت داشته باشد. در برابر دشمنان تسلیم نشود و دلسوز همه مردم باشد و سیاستمدار باشد مدیر و مدبر باشد همه این شرایط در او وجود دارد همانطور که در امام خمینی (ره) وجود داشت.

در خصوص حجاب هم صحبت کردیم که حجاب عزت و شرف است برای زن. احترام بزرگی برای زن است زنی که حجاب داشته باشد همیشه پیش همه کس محترم است چرا که می بینیم اینها قوانین دینی را رعایت می کنند. در خصوص شبکه های مجازی و ماهواره که بر خلاف اسلام تبلیغ می کنند صحبت کردیم. در تربیت جوانان به راه حق که راه حق همان است که اسلام می گوید.

و در خصوص اختلافاتی که بین شیعه و سنی مطرح است من بارها گفته ام هیچ اختلافی وجود ندارد اصول و اساس دین همه ما یکی است همه ما به خدا و پیامبر و قرآن معتقدیم و دوستدار اهل بیت هستیم کسی که اهل بیت را دوست نداشته باشد، منافق است از اسلام خارج می شود.

ولی بعضی ها این را نمیفهمند در رابطه با اهل بیت که دارای علم و دانش و عبادت و تقوی بوده اند احادیث فراوانی در روایات اهل تسنن هست. در حدیثی متواتر که شیعه و سنی به آن استناد می کنند که پیامبر فرمودند: انا دارالحکمۀ و علی بابها من خانه علم و دانش هستم و علی در و دروازه آن.

در رابطه با دوست داشتن علی فرمودند: علی منی و انا منهم و هو ولی کل مومن من بعدی. این در همه کتابهای اهل تسنن هست. او ولی همه مومنین است بعد از من. در غدیر خم نیز همه آمدند و لبیک گفتند و پیامبر ولایت را برای او اعلام کرد او گفت: بخ بخ لک یا علی سِرت ولیأ لی و لکل مومن و مومنۀ.

مسائل مختلفی هم در رابطه با تعریف از حضرت زهرا (سلام الله علیها) است تعریف از امام حسن و حسین (علیهما السلام) .

شیخ ابن حجر یک سنی خیلی تند در کتاب صوائغ در آنجا چندین آیه را در رابطه با اهل بیت آورده است و همه این دوازده امام را ولی می خواند.

ای یک آزمایش است و لنبلونکم بشی من الخوف و الجوع ..... خداوند به تأکید ما را در همه زمینه ها آزمایش می کند و بشر الصابرین و مژده بده به صابرین و کسانی که تحمل و استقامت می کنند.

مجمع تقریب مذاهب خیلی موثر است امیدواریم بیشتر فعال و تقویت شود برای اینکه نزدیک مذاهب به هم روز به روز بیشتر شود. شیعه و سنی فقط اختلاف نظر در مسائل فرعی دارند این در خود اهل سنت هم هست نظر امام شافعی با نظر حنفی فرق دارد مالکی با امام احمد متفاوت است. این نباید باعث اختلاف شود این موضوع هم خیلی مورد بحث قرار گرفته است امیدواریم کتابهای متفاوتی در این زمینه تألیف شود، مسائل اختلافی حذف شود تا بتوانند به وسیله انتشار این کتابها وسیله ای شود تا در این زمینه فکر کنند و با هم متحد شوند. امیدواریم که این وحدت روز به روز بیشتر شود. یکبار مقام معظم رهبری فتوی دادند که نباید نسبت به عایشه چیزی گفته شود و... اختلاف بوجود نیاید آنچه در دل هست باشد ولی آشکارا بیان نکنند. امیدواریم با بصیرتی که مقام معظم رهبری دارند و پیروان او با این بصیرت موفق شوند در تمام دنیا تا امام زمان بیایند. در امام زمان هم اختلاف نیست همه مسلمانان معتقدند که مهدی موعود می آید و دنیا را پر از عدل می کند همانطور که پر از فسق و فجور بپر میکند. این احادیثی است که شیعه و سنی به آن معتقدند. فقط اختلاف در این است که میگویند متولد خواهد شد اهل تشیع می گویند امام دوازدهم. هر کدام که باشد مهم نیست مهم این است که می آید.

حدود 10 سال قبل در نماز جمعه عده ای بلند می شدند و می گفتند: چرا این را گفتی؟ من هم مدرک و دلیل دارم. قبل از انقلاب هم وقتی انقلاب شد مثل این بود که تازه به دنیا آمدم.

امام شافعی خیلی به اهل بیت علاقه داشته از او سوال کردند که چرا اینقدر از علی میگویی؟ گفت: دو خصوصیت از علی دیدم که در هیچ کس دیگری نیست یکی اینکه حضرت فاطمه با او ازدواج کرد که این فضیلتی بود که برای دیگران نبود. دیگر اینکه سوره هل اتی در مورد آنها نازل شد نه کس دیگری.

الی ما ... تا کی مرا عتاب می کنند و حتی فی حب هذا الفتی در محبت این جوانمرد   

 در کنفرانس مجمع جهانی تقریب مذاهب از عالمان با علم و تقوا و مقاله هایی با عنوان وحدت مکتوب و قرائت شود افرادی که حقیقتا اهل وحدت هستند.

در این نشست سرکار خانم پور حیدر که از مدیران محترم حوزه ی علمیه خواهران ارومیه هستند نیز حضور داشتند و فرمودند: جناب آقای ماموستا محمودی پرچمدار وحدت در استان هستند. به عنوان قطب و محوری برای نمایش وحدت در استان. دید و نگاه بلند و عالمانه شما به این موضوع الحمدلله در منطقه ما بسیار موثر بوده و حضرتعالی خیلی جایگاه ویژه ای دارید.

و سپس سرکارخانم دکتر شریعتی در ادامه فرمودند: ما هم به شما افتخار می کنیم. در مورد این کتابهایی که فرمودید بنده مجموعه ای را به تحریر درآوردم به نام سر دلبران امیرالمؤمنین امام علی (علیه السلام) از منظر دانشمندان و علماء و عارفان اهل تسنن از آغاز قرن پنجم تا پایان قرن هفتم.

نکته مهم دیگری که اشاره فرمودید مسئله ولایت فقیه است این مسئله امر مهمی است که حتی حضرت امام (ره) به نقل مضمون فرمودند که ولایت فقیه را نگهدارید تا مملکت حفظ شود. این مطالب از زبان شما بیانگر جایگاه علمی و معنوی جنابعالی است که امروز در این آشفته بازار بین المللی با این دشمنانی که جهان اسلام دارد که هم ظلم به اهل سنت می کنند هم به تشیع. اینها اسلام راستین را هدف قرار دادند. الحمدلله به یمن برکت امام راحل، مقام معظم رهبری، دماء ارزشمند شهیدان اسلام و مداد علماء گرانقدر امروز ایران اسلامی در اوج عظمت است به پشتوانه های شهیدان و دانشمندان.

به هر حال آیینه تمام نمای وحدت و تقریب بین مسلمانان باعث افتخار ماست. در اوایل آذرماه کنفرانس وحدت که هر سال برگزار خواهد شد به هر حال آمدیم تا هم تشکر کنیم از زحمت های فراوان شما و هم فرمایشات شما برای ما قوت قلب باشد. قبل از این سفر جلسه ای با اعضاء فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی داشتیم که یکی از فراکسیون هایی که مجمع تقریب زمینه ساز در مجلس، فراکسیون تقریب مذاهب است که همکاری تنگاتنگی را با مجمع جهانی تقریب مذاهب دارند. به یمن و برکت قرآن و عترت و ائمه معصومین.

به حمدالله کارها خوب پیش می رود در این آشفته بازار بین المللی ایران آیینه ثبات و امنیت است در سطح کشور جامعه اهل سنت و تشیع با هم همگامند همایش هایی را برگزار کردیم در استان کردستان سال گذشته همایش بانوی فضیلت حضرت خدیجه (سلام الله علیها) را داشتیم. در سیستان و بلوچستان همایش تجلیل از مقام حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) را داشتیم. الحمدلله خداوند توفیق داده تا بتوانیم در این مسیر گامهایی را برداریم و دعا و رهنمود شما برای ما سرمایه خواهد بود.

ترجیع بندی در خصوص امام علی (علیه السلام)

                                       علی  آن    نقطه   ایجاد   وجود            علی    آیینه     ذات      معبود

                                       به  علی  کرد    خداوند    ودود            عالم و آدم و هر آنچه که بود

                                      عرش و کرسی و سماوات نمود             خالق   لم   یزلی    بر    حیدر

                                       ها    علی      بشر    کیف   بشر              فی         تجلی       و      ظهر

 

دو سه بیت از یک قصیده در مورد حضرت زهرا(سلام الله علیها)

 

                                       سلام  علی  بضعۀ   المصطفی               سلام علی بنت  خیر الوری

                                       سلام علی روح فی کل جسم              سلام    علی   خـیرالانــتهی

                                       سلام   علی  ام   شبر   و   شبر              سلام علی  زوجۀ  المرتضی

                                       سلام     علیها  و   یوم     ولد               سلام   علی  رجعۀ المنـتهی

 

در سال 51 در خصوص مشهد

 

                   صحن عتیق و صحن جدید گر قدم  زنی                گر  بنگری  به  معنی آن مروه  و صفاست

                   این  روشنی  مرقد  او  از   چراغ   نیست                  نوری که  ساطع  است ز  انوار  کبریاست

                  گر جملگی جهان همه روشن شود ز نور                  مشهد در آن میانه چو جام  جهان نماست 

 

ما ریزه خوار خوان عترت و قرآن و سنت پیامبر هستیم.

انت محبوبی حبیبی  قره العینی فوادی 

 انت فی دارین لطفی   یاحبیبی یا مرادی 

انک تعلم حزنی  فی مساء و صباح   انک تعرف حالی  فی بیاض

بانوان برجسته ای در استان آذربایجان غربی هستند.  در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و برگزاری کنفرانس سالانه مجمع جهانی تقریب مذاهب در هفته وحدت نظرات و پیشنهادات می تواند ما را در مسیر تکاملی رهنمون باشد.

برگزاری همایش سادات جهان اسلام، سادات رضوی جهان اسلام ، که با این اقدامات یک سیر تکاملی را ایجاد کنیم که زمانی که انسان کامل یعنی امام زمان (علیه السلام) ظهور نمایند، مشابهتی بین جامعه امروز مسلمان و انسان کامل باشد.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها