شنبه 2 شهريور 1398 22 ذی‌الحجه 1440 Saturday 24 August 2019

.

.

حضور حضرت آیت الله اراکی در مراسم اختتامیه سومین جشنواره حقوق بشر آمریکایی
1397/04/13

حضور حضرت آیت الله اراکی در مراسم اختتامیه سومین جشنواره حقوق بشر آمریکایی

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: در حقوق بشر اروپایی مبنای حق، قدرت است، چون هیچ مبنایی برای اثبات حق در بین آنها وجود ندارد؛ پس ما هم در برابر قدرت باید قدرت نشان دهیم.

حضرت آیت الله اراکی در مراسم اختتامیه سومین جشنواره حقوق بشر آمریکایی  که در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد، فرمودند: در علوم اسلامی و در حقوق و فقه اسلامی، مهمترین پرسشی که مطرح می شود، این است که مبنای حق چیست؟ طبق روالی که ما در حقوق اسلامی بررسی می کنیم، دو پایه فلسفی  برای حق ارائه می کنیم که برهانی نیز هستند و آن این است، آنچه ذاتی چیزی باشد، ثبوتش نیازی به علت ندارد اما اگر چیزی ذاتی چیزی نباشد و بخواهد آن را از بیرون دریافت کند، ثبوتش نیاز به علت دارد و این اساس تفکر ما در مسأله حقوقی است.

ایشان در ادامه فرمودند:قاعده دیگر اینکه هر جا یک صفت عرضی داشته باشیم که ذاتی نباشد، سرانجام باید به علتی منتهی شود که برای او ذاتی است؛ بر اساس این دو برهان، حق و عدل دو واژه متلازم با یکدیگر هستند و  ما برای عدل و حق یک زیر ساخت محکم برهانی داریم.

آیت الله اراکی افزودند: هر چیزی در جهان آفرینش حق دارد، چون همه چیز به فرمان خدا منتهی می شود، لذا مبنای حقوقی که ما داریم محکم، برهانی و استوار است؛ اما سؤال ما از غربیها که معتقد به این پایه ها نیستند، این است که مبنای حقی که شما قائلید چیست؟ وی با اشاره به آیه ای از قرآن در مورد گفته های فرعون به قوم خود، گفت: در دیدگاه فرعونی، حق مساوی با قدرت است و هرکسی قدرت دارد حق با اوست، در حقوق بشر اروپایی نیز مبنای حق قدرت است، چون هیچ مبنایی برای اثبات حق در بین آنها وجود ندارد.

ایشان خاطر نشان کردند:در شورای امنیت سازمان ملل 5 کشور قدرتمند حق وتو دارند و آنچه آنها می گویند باید انجام بشود، پس مبنای حق در سازمان ملل هم قدرت است؛ صاحبان حق وتو در شورای امنیت بودند که فلسطین را به اسرائیل تبدیل کردند و گفتند اسرائیل حق دارد.

حضرت آیت الله اراکی  در ادامه فرمودند:فرض کنید که ما منشور حقوق بشر شورای امنیت را بپذیریم و بر اساس آن عمل کنیم، اما مبنای پایبندی به قراردادها و پیمانها چیست؟ چه تضمینی وجود دارد که بگوییم آنها به آن عمل می کنند؟ در مکتب ما خدایی وجود دارد که فرموده است "اوفوا بالعقود" ( به وعده های خود وفا کنید) و ما در برابر فرمان خدا تسلیم و خاضعیم؛ تنها تضمینی که برای پایبندی غرب به قراردادها وجود دارد، قدرت است و ما هم در برابر قدرت باید قدرت نشان دهیم، چون قدرت، مبنای وفای به عهد آنهاست.

آمریکا الان بر اساس مسأله قدرت حقوق را تعریف می کند و مبنای حق در تفکر آمریکایی قدرت است؛ اگر تعداد حمله های نظامی آمریکا که در آن کشتارهای دسته جعی هولناکی اتفاق افتاد را بخواهیم شمارش کنیم، شاهد فصل گسترده ای از نقض حقوق بشر آمریکایی خواهیم بود؛ امروز سیستم سیاسی که به نام آمریکا عمل می کند، برای همه بشر خطرناک است.

حضرت آیت الله ارکی در ادامه به نقض حقوق بشر آمریکا در خود این کشور و دیگر کشورها اشاره کرد و گفت: آمریکا جز قتل و کشتار و صدمه به بشریت، کاری ندارد.

ایشان با تأکید بر اینکه ما باید این مسائل را به طور حقیقی بررسی کنیم و تحت تأثیر رسانه های حامی آمریکا نباشیم، خطاب به آمریکایی ها گفت: با این روشی که در پیش گرفته اید، سرنوشت شما قطعا نابودی است.

در ادامه این مراسم توسط آیت الله اراکی از کتاب" گزارش نقش حقوق بشرتوسط آمریکا ویژه سال 2016 و 2017" رونمایی و باحضور وی جوایزی به برگزیدگان بخش ادبی و هنری این جشنواره اهدا شد.

 

 

 

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها