جمعه 4 بهمن 1398 28 جمادی‌الاول 1441 Friday 24 January 2020

.

.

سخنرانی سرکار خانم دکتر شریعتی در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه علمیه حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها
1397/07/14

سخنرانی سرکار خانم دکتر شریعتی در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه علمیه حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها

این مراسم در تاریخ ده مهرماه به مناسبت افتتاحیه آغاز سال تحصیلی حوزه علمیه حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها مختص طلاب غیر ایرانی  برگزار گردید.

 

با عرض سلام خدمت همه بزرگواران

بسم الله الرحمان الرحیم

حمد بیحد الهی را و ثنای بی عدد پادشاهی را سزد

که برداشت از دیده دلها رمد

و رفع السموت بغير عمد

و بگسترانید  فرش

ثم استوی علی العرش

ید قدرتش از فهم دور

وجعل الظلمات والنور

پوشیده از خطا و عمد

وله الملک و وله الحمد

دانای سرائر قوم

لا تاخذه سنة ولا نوم

خالق آسمان و زمین

فتبارک الله احسن الخالقین

 

سلام و درود بر مفخر موجودات، سرور کائنات،رحمت عالمیان، سخوه آدمیان، تتمه دور زمان محمد مصطفی (صل الله علیه و آله و سلام)

به نام چهار شین بخش زبان ها، حلاوت بخش معنی در بیان ها، خدمت همه ی دانش پژوهان و طلاب ارجمند، خواهران اهل فضیلت و علم و تقوا، ورود به سال جدید علم و دانش را خوش آمد می گویم.

امیدوارم ان شاءلله در پناه قرآن و عترت با مدد گرفتن از علم و دانش معمار حیات طیبه و زندگی سعادتمندانه خودتان و اطرافیان و جامعه باشید.

هم چنین استادان محترم به بزرگوارانی که زمینه ساز دانش پژوهی هستند، سال جدید تحصیل را به ایشان  تبریک و خوش آمد عرض   می کنم.

علم ره گشایی دارد برای جامعه بشری، علم و دانش چراغی است که مسیر را نورانی می کند و انسان را هدایت می کند و این چراغ علم هر کسی را که در مسیرش قرار بگیرد و این چراغ راهنمای خودش بداند دنیا و آخرت خودش را سازنده و معماری در مسیر صحیح است.

قرآن کریم می فرماید:

مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَىٰ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً ۖ وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ

زندگی سعادتمندانه در گرو عملکرد مومنانه و مخلصانه زن و مرد است فرقی ندارد در نظام هستی و عالم خلقت از منظر انسانیت و عاقل بودن، خداوند فرقی بین زن و مرد قرار نداده اند.

   انَّ أَكرَمَكُم عِندَ اللَّهِ أَتقاكُم

اگر میان مسائلی را عنوان می کنند و اختلافاتی را ایجاد می کنند و شبهاتی را عنوان می کنند، این ها به هیچ وجه واقعیت ندارد و نظام هستی و خلقت زن و مرد، زمام امور به دست علم و عمل و دانش و تقوا و ایمان مومنانه افراد است.

 

وظيفه زن و مرد، اي حکيم، داني چيست      يکيست کشتي و آن ديگريست کشتيبان

چو ناخداست خردمند و کشتيش محکم       دگر چه باک ز امواج و ورطه و طوفان

 

خدا را سپاسگذاریم که به ما این توفیق را داده که در مسیر حیات طیبه معماری و سازندگی کنیم و با چراغ علم و دانش روشنگری داشته باشیم و این توفیق رفیقی است که خداوند به این جمع حاضر داده است.

ما در ماه محرم هستیم، ماه محرمی که یک دنیا عظمت از تلاش مومنانه مرد و زن است، ببینین چقدر زیبا این آیه در ماه محرم تعبیر می شود،

مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَىٰ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً ۖ وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ

عملکرد مومنانه زن و مرد ایجاد کننده حیات طیبه و زندگی سعادمندانه است.

حضرت سیدالشهدا علیه السلام عملکرد ایشان و حضرت زینب سلام الله علیها عملکرد ایشان، یک مرد و یک زن.

از سال 61 هجری به این طرف چراغ هدایت با معماری شهادتمندانه 72 نفر از شهدای کربلا به فرماندهی انسان کامل حضرت سیدالشهدا علیه السلام و با یاری و همکاری حضرت عقیله بنی هاشم زینب کبری سلام الله علیها شکل گرفت.

جهان اسلام حفظ شد.این عملکرد مومنانه؛ اگر در تاریخ نگاه کنیم این آیه مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَىٰ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً ۖ وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ

مصادیق تعبیر متعدد داشته و زندگی سازی کرده است.

من حدود شاید نزدیک به سی سال پیش زبان حالی از حضرت سیدالشهدا دارم که چند بیت آن که خاطرم هست این است، که کاملا جایگاه زن و مرد را در زندگی سازی و حیات طیبه و تحقق اهداف قرآن و عترت مشاهده می کنیم. زبان حال این گونه است، حضرت می فرماید:

الا آزادگــــــان من با شمایــم              شما را من به عالــــــم ره نمایم

حسینم من تو می دانی که هستم              من آن دردی کش جـــــام الستم

ز صحبای محبـــت گوش کردم             به میلش حلقه انـــدر گوش کردم

به من گفتــند راز سرنــــوشتم              من این غم نامه را با خـون نوشتم

سرم بر نی حدیـــث عشق گوید             مسیر کربـــــلا تا شـــــام گوید

سر دار و سر نی جای عشق است            تنور و تشت زر مأوای عشق است

نهالی را کــه از طـوفان رهاندند             در آن کربـــلای غـــــم نشاندند

نگهداریش بــتا زینب سپـــردم              پس آنـــگه با شهادت فیض بردم

من و زینب در این ره رهسپاریم              مرام و دین حق را پاسداریـــــم

وزین پس این تو و گفتار زینب                ببین حسن ختـــــامم کار زینب

 

حضرت هدف از کربلا و شهادتشان را عنوان می کنند، 

انی ارید ان آمُرَ بالمعروف و اَنهی عن المنکر

من اراده کردم امر به معروف و نهی از منکر کنم، حالا میبینیم امر به معروف و نهی از منکر را برخی خیلی پیچیده معنا می کنند و خیلی سخت می کنند در حالی که این گونه نیست، مثلا از من بپرسند، معروف چیست؟

و این که انقدر در قرآن و روایت و زیارتنامه ها تاکید شده؟

معروف چیست؟

معروف را معنا کنیم، اول از خود سوال می کنیم، معنای لفظی این کلمه چیست؟ هم خانواده های این کلمه چیست؟ عرفان، معرفت، عارف

آیا ما معنای معرفت را نمیدانیم؟ مثلا می گوییم فلانی انسان با معرفتی است، عرف جامعه این را می گوید،معرفت که معنای پیچیده ای ندارد!!!

اگر باز تر معنا کنیم، شناخت، آگاهی، روشن گری، تعریف می کنیم یه چیزی را ...

مثلاً جمله ای را می خواهیم بیشتر متوجه شویم، حدیث، قرآن، مطلب علمی است؛

میگوییم این را تعریف کنیم که چیست؟ باز کردن / روشن کردن/ معرفی کردن ... این می شود معروف.

امر به معروف، قرآن می گوید: امر به شناخته شده ها.

بشناسیم و بعد وارد شویم

منکر چیست؟ ناشناخته هاست

نهی از ناشناخته ها، مثلا جایی که نمی دانی نمیروی، غذایی که نمیدانی نمی خوری، راهی که نمیدانی نمیروی.

معروف یعنی شناخته شده ها و منکر یعنی ناشناخته ها.

امام حسین علیه السلام می فرمایند:

اِنی اُریدُ ان آمُرَ بالمعروف و اَنهی عن المنکر

من اراده کردم امر به معروف و نهی از منکررا پیاده کنم برای جامعه و مردم و جوانان و جامعه بشری، این هدف سفر به کربلاست.

حالا اگر کسی از ما سوال کند، همیشه بین حق و باطل نبرد بوده و همیشه تلاش بوده است ولی چرا این جا خانواده هست، مگر در عرصه جنگ چه نیازی به خانواده بوده است؟

این آمدن خانواده در کربلا  بر می گردد به همان فرمایش سرور و سالار شهیدان،  انی ارید ان آمُرَ بالمعروف و اَنهی عن المنکر، امر به معروف امر به شناخته شده ها و نهی از منکر نهی از ناشناخته هایی که آدم را به بیچارگی سوق می دهد.

خانواده مسئله مهمی است، اگر جامعه بخواهد جامعه سالمی باشد و مردمش بخواهند مردمی در سلامت زندگی کنند در ابعاد مختلف، آیا می توانیم بگوییم فقط زن در خانه علم دار باشد؟ آیا می توان گفت مرد فقط در خانه علم دار باشد؟

خیر، هم زن باید باشد و هم مرد، فرزندان، دختران و پسران باشند؛ خانواده باید باشند.

 امام حسین علیه السلام در جریان کربلا، خانواده را آوردند و فرمودند:

اگر دین می شود از کفر ایمن   کنون شمیرها آیید بر من

باید خانواده نقش آفرین باشند، خیلی از جنگ ها اصلا زنان نیستند ولی اینجا باید نقش زن مشخص شود ما میبینیم در جریان عاشورا و کربلا نقش آفرینی حضرت زینب سلام الله علیها بی نظیر بود، یعنی فرماندهی کربلایی ها از ظهر عاشورا به دست این بانو سپرده شد و جریانات اسارت و شهادت و مسیر ...

سرم بر نی حدیث عشق گوید   مسیر کربلا تا شام گوید

                   این بانو این ها را رهبری کند و بعد در مجلس یزید، مجلس ابن زیاد، کافران و معاندان به تمسخر به حضرت زینب سلام الله ئعلیها بگویند که اوضاع را چگونه دیدی؟ همه برادران و فرزندانتان را کشتیم و شما را به اسارت گرفتیم.

حضرت چه جوابی دادند؟ "ما رأيت الا جميلاً ، من جز زیبایی ندیدم

این عملکرد زن است و از سال 61 هجری تا روز قیامت و زمان ظهور و تا ابد، حضرت زینب کبری سلام الله علیها در کنار امام حسین علیه السلام است.

مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَىٰ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً ۖ وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ

زندگی سعادتمندانه در گرو عملکرد مومنانه زن و مرد است

و امروز جهان اسلام عظمت خودش و حرمت و جایگاهش را مدیون قرآن و عترت است.

من از زاویه ای وارد شدم که چون شما سفیران بانوی جهان اسلام هستید، خودتان را دست کم نگیرید، شما نقش آفرینی علمی و معرفتی وظیفه شما را تشکیل می دهد.

زن خیلی جایگاه بالایی دارند.

اگر افلاطون و سقراط، بوده‌اند بزرگ  بزرگ بوده پرستار خردی ایشان

بگاهوارهٔ مادر، بکودکی بس خفت سپس بمکتب حکمت، حکیم شد لقمان

زنان بزرگ عالم هستی، خانم حضرت زهرا سلام الله علیها و مادرشون حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها و حضرت زینب کبری سلام الله علیها و حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و زنان بزرگ دیگرمانند، مادران و دختران ائمه اطهار علیهما السلام، اینان نقش آفرینان بزرگی بودند که ما به نمونه هایی اشاره می کنیم.

نمونه دوم در معنی زندگی سعادتمندانه، اینان که در جامعه بشری روزی زن و روزی مرد را مطرح می کند، اینان شیطان اند، خداوند متعال زن و مرد را مثل هم آفریده برای هر کدام وظایفی قرار داده است.

يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَىٰ وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا ۚ إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ

إِنَّا خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنْ نُطْفَةٍ أَمْشَاجٍ نَبْتَلِيهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِيعًا بَصِيرًا، إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَإِمَّا كَفُورًا

انسان را از ذره ای خلق کردیم که در آن استعداد های گوناگون است و وقتی انسان در خود نگاه می کند بدن ما خاکی است و روحمان از افلاک و در وجودش بررسی که می کند میبیند همه چیز در وجودش هست، میل های فراوان، دوست داشتنی های فراوان، از چیزهایی بدمان می آید، غم هست، شادی هست، وسوسه ها، بغض ها و کینه ها و همه چیز در وجود انسان هست، امشاج نبتلیه

مثل آن است که کلی مواد را جلوی ما بگذارند از گوشت و برنج و ادویه و ... یک بانوی با سلیقه همه چیز را به اندازه می ریزد که یک غذای مناسب داشته باشدک

امشاج نبتلیه، در وجود ما امیال فراوان است اما ذات اقدس احدیت برای آن که ما این امیال را بشناسیم و بتوانیم به درستی از آنان استفاده کنیم دو نور افکن برای ما قرار داده اند،

 إِنَّا خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن نُّطْفَةٍ أَمْشَاجٍ نَّبْتَلِيهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِيعًا بَصِيرًا

هم شنوایی و هم بینایی هم بصیرت درونی و هم بیرونی، این دو نورافکن را به ما داده است و دیگر باز خودمان می دانیم.

إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَإِمَّا كَفُورًا

راه را به شما نشان داده ایم دیگر خودتان انتخاب و معماری کنید.

متاع کفر و دین بی مشتری نیست

این زن و مرد یک نموده اند؛ امام حسین علیه السلام و حضرت زینب سلام الله علیها، حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها، حضرت محمد صل الله علیه و آله و سلم و حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها (اول بانوی مسلمان)

به نکته ای اشاره می کنم که از این بخش خارج شویم، زندگی ساز حیات طیبه زن و مرد هستند، در این شهری که شما هستید، هم معلمین و هم متعلم، شهر مقدس قم، یک شهر دیگری هم شهر مشهد مقدس را در نظر آورید؛

مشهد شهود مشرق انوار ایزدی است    مشهد خجسته آئینه نور هشت و چار

وز نیک دخت هادی هفتم امام خلق      این آبرو به خطه قم داده کــــردگار

قم سرزمینی که در کویر قرار گرفته، از صدر اسلام به این طرف، آیا حضور دانشمندان چه زنان و مردان زمینه ساز علم آموزی و معرفت آموزی  به وسیله چه کسی انجام شده؟

به وسیله یک دختر جوان خانم حضرت معصومه سلام الله علیها، عمر زیادی هم نداشتند در حالی که ما فکر می کنیم باید صد و بیست سال عمر کنیم تا اثربخشی داشته باشیم.

خانم حضرت زهرا سلام الله علیها هم هجده سال داشتند، ببینین یک دختر چگونه در زندگی خود معماری داشته است که در مدت کوتاهی که در این شهر زیست کرده و از دنیا رفته است امروز شهر قم جایگاه علم و معرفت و فقاهت در جهان اسلام است.

شما عزیزان از اقصی نقاط جهان با مشعل این بانو در اینجا علم آموزی می کنید. یک برادر حضرت رضا علیه سلام از مدینه به مشهد می آیند و مشهد، مشهد می شود و یک خواهر از مدینه می آیند به قم و قم، قم می شود.

شما یک نقش آفرینی بزرگ دارین و بدانید در شهر خود، در خانواده خود و کشور و محل خود و دوستان و فامیل و اقوامتان شما مشعل هستید و روشن گری می کنید و در مسیر صراط مستقیم هستید و عده ای را به دنبال خود میبرید و این خیلی مهم است.

پیامبر اکرم صل الله علیه و آله به امیرالمومنین علی علیه السلام می فرمایند:

یا علی اگر یک نفر به دست تو هدایت شود برای تو بهتر است از آن چه که خورشید برآن می تابد.

یعنی آیا می شود چیزی باشد که خورشید بر آن نتابد؟!!!

از مال و ثروت، زمین، دریا، کوه ... ببینین  این روشنگری و دانش آموزی و دانش اموختگی چقدر عظمت دارد!!!

شما در کجا وارد شده اید؟در شهر مقدس قم وارد شده اید،

بر می گردیم به فرمایش پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم که من شهر علمم و علی در آن.(علم لدنی و معرفتی)

در این شهر وجود مقدس علوی است و شما وارد این شهر شده اید.

حضرت علی علیه السلامی که میفرمایند:

سَلونی قَبلَ اَن تَفقِدونی

بپرسید از من پیش از آن که مرا نیابید که من به راه های آسمان ها آشنا تر و آگاه تر از راه های زمینم.

آیا یک ویژگی در شما نبوده است؟ مگر کم دختر در دنیا هست که شما به این شهر دعوت شدید؟

انسان باید گاهی به این ها فکر کند، لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ

چه شده که شما در این شهر مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها هستید؟ حتما پدر و مادری این زمینه ها را در شما ایجاد نمودند و شیری خورده اید که بر مبنای این معرفت و پاکی و ایمان بوده است.

پس خداوند در شما این ظرفیت و توانایی را دیده است و شما هر کدامتان در شمار خرد هزاران می شوید

یعنی شما وقتی که با ایمان و علم و دانش تکمیل شوید که الحمدلله زمینه دارید هر کدام شما سفیران و معلمان قرآن و عترت برای جامعه هستید.

این همه مسلمان در دنیا هستند و چه شده شما اینجا هستید، در این شهر مقدس، در جوار حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها و دخت امیرالمومنین علیه السلام،

 توفیق رفیقی است که به هر کس ندهند

پس این را بسیار قدر بدانید، لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ و خداوند را بسیار شاکر باشید و بخواهید خداوند مسیر حیات طیبه را برایتان روشن کند.

ای فرهیختگان قرآن و عترت یک لحظه را نادیده نگیرید؛ امام علی علیه السلام خطاب به جوانان می فرمایند:

یا مَعْشَرَ الْفِتْیانِ، حَصِّنوا اَعْراضَکُمْ بِالاَدَبِ وَ دینَـکُمْ بِالْعِلْمِ؛ اى جوانان! آبرویتان را با ادب و دینتان را با دانش حفظ کنید.

ایمانتان را با دانش و تقوا حفظ کنید، اگر ایمان با دانش نباشد راه به جایی نمی برد، علم و عمل با هم است اگر ایمان همراه دانش نباشد آدم به گمراهی می رود، خوارج چگونه بودند، ادعای ایمان داشتند ولی هیچ نداشتند؟؟؟

امروز در جامعه مسلمانی می بینیم با ادعای ایمان بدون دانش و بدون معلومات، مسلمانان را به کجا سوق می دهند؟؟

این است که مولی می فرمایند ایمانتان را با علم حفظ کنید و این مکان و این جایگاه و این حوزه در این شهر مقدس برای تقویت ایمان شماست.

مسائل را بپرسید ، دانا هم بداند و هم بپرسد و نادان نه بداند و نه بپرسد

و ابهاماتتان را بپرسید، همه چیز در قالب ایمان می تواند تقویت شود.

توصیه می کنم در مسیر علم و دانش و تقوا و معرفت روشن گر و مشعلدار جامعه بشری، چهارده نور مقدس هستند.

أوّلهم محمّد، أوسطهم محمّد، آخرهم محمّد، که در مسیر حیات طیبه نورافکن هستند.هر علمی و هنری که می خواهیم بیاموزیم با این روشن گری باشد.

در جامعه مسلمانی ما امروز در جمع زنان، معلمان و استادان فرهیخته بیش از هر روز دیگر به زنان احتیاج داریم.

ممکنه پزشک زن و مرد باشد، اما برای درمان آلام روحی نیاز به طبیبان روحی و معنوی داریم، نیاز به بانوان فرهیخته داریم به خاطر این که نقش آفرینی یک زن به مراتب از مرد بیشتر است.

یک زن مادر است، مادر، رکن است در خانواده؛ یک زن دختر است، دختر جایگاه محبت و عاطفه در خانواده است؛ یک زن خواهر است، خواهر عاشقانه و عارفانه برادرش را دوست دارد؛ یک زن همسر است.

چقدر زن نقش دارد، اگر یک زن در این قالب ها قرار گیرد، چتر دختری، مادری و همسری، ببینین چقدر نقش آفرینند.

آغاز سال تحصیلی است و در این شهر مقدس و مکان مقدس با اساتید فرهیخته و معلمان بزرگ و راهنمایان و مراجع تقلید و علمای بزرگ و دیگر چیزی را کم نگذاشتند و این شما هستید و انتخاب و عملکردتان و تلاشتان .

و نکته آخر، قلم را به زمین نگزارید و همیشه همراهتان باشد، من یه پیشنهادی به شما دارم یک دفتری داشته باشید و شب قبل از خواب خاطرات روزتان را بنویسید و روزها و شب ها می گذرد و مثلاً بعد 6 ماه میبینید شما 180 صفحه مطلب نوشته اید و اینها زمینه های تالیفات را برای شما ایجاد می کند، بعد این برای شما گنجینه ای خواهد بود که با هیچ چیز آن را جایگزین نخواهید کرد.

من خود به بیش از سی کشور دنیا سفر کردم و الان به چیزی حسرت میخورم و نزدیک ده پانزده سفرنامه نوشتم از سفرهایی که رفتم در قطار یا هواپیما نوشتم و بعد از سفر که می آمدم میدیدم ده پانزده صفحه ای نوشتم که آن زمان خیلی برایم مهم نبود ولی الان میبینم که چرا سفرهای دیگری را ننوشتم و تاسف میخورم چرا برخی ننوشتم و آن هایی که نوشتم ناخودآگاه لبخند میزنم که چقدر عمر میگذرد.

بدانید فرصت الان شما باز نمیگردد.

ان شاءلله سال خوبی و پر از موفقیت داشته باشید و در واقع آغاز سال 1400 قمری هم هست لطف و بخشش و کرم خداوندی شامل حالتان شود.

از همه شما عزیزان التماس دعا دارم و تشکر می کنیم از استادان و معلمان و مربیان که از قدیم یک حرف و دو حرف یادمان دادند و دستمان را گرفتند و امروز در این مسیر راه گشای شما هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها