شنبه 28 دي 1398 22 جمادی‌الاول 1441 Saturday 18 January 2020

.

.

دیدار مدیرکل امور بانوان با حجه الاسلام و المسلمین جناب حاج آقای قریشی
1397/05/18

دیدار مدیرکل امور بانوان با حجه الاسلام و المسلمین جناب حاج آقای قریشی

دیدار سرکار خانم دکتر شریعتی  با حجه الاسلام و المسلمین جناب حاج آقای قریشی نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه  محترم شهرستان ارومیه

سرکارخانم دکتر شریعتی در این نشست بعد از ابراز تشکر و قدردانی از امام جمعه محترم ارومیه فرمودند:  

در سطح کشور و استانهای مختلف دیدارهای مختلفی داشتیم اما جناب ماموستا دکتر محمودی متفاوت بودند.کمتر دیده بودیم کسی چنین مسلط و با توسل ولایی، به کتب و احادیث استناد بکند .مشعل داری، هدایت و درایت شما میتواند جمع کننده این ها باشد. ما امروز در منطقه و کشورهای همسایه تمام تلاش آنان به زمین زدن اسلام است. به نظر می رسد حضرتعالی دراین منطقه همانطور که پیشقراول هدایت این مجموعه هستید، با الفت اسلامی امثال دکتر محمودی که جوانها از ایشان تبعیت کنند. مجمع تقریب فعالیت های خوبی دارند ما هم ارتباط خوبی داریم. استان آذربایجان غربی به دلایل هم مرزی با کشورهای همسایه حساس است و واقعا کار شما جهاد فی سبیل ا... است انشاء خداوند توفیق دهد ما هم در مجمع هر برنامه ای که داشته باشیم و در این جهت باشد، ارائه طریق بفرمایید. ما هماهنگی بین بانوان را در سطح کشور انجام دادیم انشاء ا... بتوانیم یاور و در کنار هم باشیم. فراکسیون اهل سنت هم در مجلس بسیار با ما همراه هستند و در جلسات شرکت می کنند. تلاش شما در زمینه وحدت خیلی تاثیرگذار بوده است.

سرکارخانم پورحیدر که از حضار جلسه و مدیر محترم حوزه علمیه خواهران هستند فرمودند: بانوان در هر زمینه ای میتوانند نقش داشته باشند مخصوصا در منطقه ما. متاسفانه با وجود حوزه های علمیه اهل سنت که چندین سال است فعالیت دارند هیچ ارتباطی نداریم. مستحضرید که ما چندین مدرسه علمیه خواهران در سطح شهرستان ارومیه داریم با گزارش دهی بسیار بالا. در حالی که اهل سنت در مساجد طلبه خواهر تربیت می کنند با این حال که تا چند سال پیش، اعتقادی به اینکه بانوان طلبه داشته باشند، نداشتند. از طرفی از اینکه در حال تحصیل هستند خوب است ولی از طرفی هم باید ساز و کار آن  فراهم شود که ما هم از آنها استفاده کنیم. آنها مشتاقند که در مدارس علمیه تشیع تحصیل کنند به دمدارس علمیه تشیع تحصیل کنند به دلیل اینکه مرکز بزرگ اسلامی به اینها مدرک سطح 1 می داد آنها برای ورود به اشتغال وآموزش و پرورش نیاز به مدرک سطح 2 داشتند. الان تا سطح 3 دارند.

فعالیت های مرکز بزرگ اسلامی تا چندین سال قبل زیر نظر استان کردستان اداره می شد الان حدود دوسال و اندی مستقل شدیم و فعالیت هایی را انجام می دهیم. نشست های علمی را برگزار می کنیم. مباحثی از مشترکات که مغفول مانده، بحث مهدویت و منجی با حضور علمای مسیحی و اهل سنت و شیعه. روایتهایی که راجع به امام زمان می خواندند، عین روایت های تشیع بود. موضوع بحث این بود که این روایات در منابر و جلسات خود آنها هم گفته شود جوابشان این بود که اگر ما اینها را بگوییم بالای منبر می گویند شیعه شده اند. 

باید تابوی این تفکرات بشکندتا آنها بتوانند اقدام نمایند. در بحث عتبات عالیات بانی این اتفاق از جانب ما بود ولی خودشان اقدام کردند.کاروانی از علمای اهل سنت را برای زیارت امام حسین (علیه السلام) فرستادیم و در این  مسئله هم تابو شکست. بعد از برگشتن ایشان دو اثر ماندگار بر جای ماند. تعدادی از علمای اهل سنت اعتراض کردند که چرا به زیارت رفتند؟ اینها در جهت دفاع از خود به روایات خودشان استناد می کردند دومین اثرش این بود که امسال خودشان از علما اهل سنت، اعلام آمادگی کردند تا کاروانی از علمای اهل سنت در زیارت اربعین شرکت کنند. در استان آذربایجان غربی زمینه برای انجام چنین اقداماتی فراهم است و نوع برخورد ها هم با آنها تاکنون محبت آمیز و با احترام بوده است. احترام حقیقی چرا که ما معتقدیم روش و منش اهل بیت را اگر پیش بگیریم می توانیم موفق باشیم. چند سال قبل همایش سیدان شباب اهل الجنۀ را در پیرانشهر برگزار کردیم خیلی با استقبال مواجه شد. علمای اهل سنت در فضائل حسنین صحبت کردند ماموستا محمودی در پیرانشهر در گوشی گفتند وقتی من این مطالب را در خطبه ها می گویم می گویند شیعه شدی الان خودشان همین حرفها را تکرار می کنند. 

بحمدا... این زمینه فراهم است نشستی در خصوص نحوه صلوات داشتیم در صحیح بخاری و نحوه اضافه کردن آل و... خودشان می گفتند که بخاری می گوید قال رسول ا... چنین مباحثی خیلی هم تنش زا نیست و می تواند وسیله ای در جهت برگزاری نشست های مشترک باشد. در خصوص حوزه بانوان ما نتوانستیم کاری انجام دهیم از طریق طلاب خواهر با اثرپذیری بیشتر می شود کار کرد.

همایش سادات را در استان با حضور اهل سنت و شیعه برگزار کردیم.

استان ما همان مقدار که به لحاظ مثبت زمینه های بسیاری دارد، زمینه های منفی هم دارد بزرگان جریان های انحرافی بیشتر از استان آذربایجان غربی هستند لذا مباحثی که در هر دو زمینه هست مطرح می شود ولی ما باید از فرصت ها خوب استفاده کنیم. به نظر می آید جریان خوب پیش می رود شاید برکات سفر شما چند سال بعد بیشتر نمایان شود. در زمان فعلی ما روابط بسیار خوبی با هم داریم صمیمیت را احساس می کنیم و واقعا دشمنی با آنها نداریم. اگر چه در مباحث اختلاف نظر داریم اما چاره ای جز برقراری ارتباط با آنها نداریم اگر بخواهیم کشورمان و اسلام را حفظ کنیم همان بحثی که در جهان اسلام مطرح است. بحث ولایت فقیه و مبانی حکومت از مباحث ضروری است اهل سنت بیشتر از ما قبول دارند آنها حتی حاکم را عادل هم نمی دانند حتی اگر با کودتا و غلبه هم قدرت را بدست گرفته باشد، باید از او تبعیت شود. اخیرا جلسه ای با حضور آیت ا... اراکی برگزار شد بحثی در آنجا مطرح شد اینکه ما باید گفتمان را عوض کنیم. یکی از مباحث گفتمان در خصوص حکومت اسلامی و حکومت دینی بود. بر اساس مبانی اهل سنت، حاکم در هر شرایطی ولو ظالم هم باشد، قدرت را بدست گرفته باشد، باید از او تبعیت کرد. لذا اگر آنها طبق مبانی خودشان هم عمل کنند، بیشتر از ما باید ولی فقیه را بپذیرند. بر این مبنا بحثی مطرح بود که بعضی ها ادعا می کنند اقامه جداگانه نماز جمعه را، این با مبانی آنان سازگار نیست چون باید یک نماز جمعه برگزار گردد. چون کشور ما اسلامی است ما با عطوفت رفتار می کنیم. چون آنها معتقدند که حاکم هر کس که باشد باید از او تبعیت کرد. اینطور مباحث کمک می کند به ما مخصوصا در ذهن طلبه های جوان می ماند. بسیاری از مباحث با محوریت پلورالیزم و هرمونیوتیک به اهل سنت نفوذ کرده است به نظر می رسد که آسیب بیشتری می زند. باید در این زمینه کار بسیاری انجام شود و ارتباط مان با هم بیشتر باشد تا طلبه های اهل سنت را در مذهب خودشان حفظ کنند و اگر این اتفاق بیفتد یقینا توفیقت بسیاری را کسب خواهیم کرد.  

مشکلی که مطرح می کنند این است که می گویند شما وضو را درست نمی گیرید. امام جمعه نقده و مهاباد در نماز ما شرکت می کنند عده ای دیگر برای خود استدلالاتی دارند و جدا می خوانند. 

ولی ما معتقدیم که مسیر هموار است اگر ما از مبانی خودشان استفاده کنیم چون آنچه راجع به اهل بیت در کتب اهل سنت هست بسیار زیاد است. اجازه نامه های اهل سنت بسیار زیاد است که قرار بر این بود که اجازه نامه ها در کتابی جمع گردد. افتخارشان بر این است که از فلان استاد اجازه نامه دارند که نهایتا منتهی می شود به امیرالمومنین. نکات بسیار خوبی وجود دارد که می شود از آنها استفاده کرد. 

جناب ماموستا محمودی به عنوان نماینده مدارس اهل سنت در تهران عضو هستند. از شخصیت های جوان هم داریم مشابه ایشان هستند.

اشاره به کتاب اتفاق در مهدی موعود به قلم امام جمعه محترم حجه الاسلام و المسلمین حاج آقای علی اکبر قریشی از کتابهای اهل سنت و روایات آنان استفاده شده است. ما در این زمینه ها هم نقاط مشترک داریم. 

 

 

 

 

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها