شنبه 23 آذر 1398 16 ربیع‌الثانی 1441 Saturday 14 December 2019

.

.

مرضیه هاشمی آزاد شد
1397/11/06

مرضیه هاشمی آزاد شد

مجری آمریکایی‌الاصل شبکه خبری پرس‌تی‌وی ایران بعد از ۱۱ روز بازداشت در آمریکا بدون متهم شدن به هیچ جرمی آزاد شد.

خانم هاشمی که مجری، خبرنگار و مستندساز آمریکایی‌الاصل شبکه‌ پرس تی‌وی است روز یکشنبه ۱۳ ژانویه (۲۳ دی‌ماه) بدون اقامه هیچ دلیلی در فرودگاه «سنت لوئیس» این کشور بازداشت و به بازداشتگاه پلیس فدرال آمریکا «اف‌‌بی‌‌آی» در واشنگتن دی‌سی منتقل شد.

قاضی اولین دادگاه هاشمی که روز جمعه ۱۸ ژانویه (۲۸ دی‌ماه) تشکیل شد، اذعان کرد هاشمی هیچ جرمی مرتکب نشده و در یک پرونده نامشخص صرفا به عنوان آنچه اصطلاحا «شاهد کلیدی» نامیده می‌شود، بازداشت شده است.

«شاهد کلیدی» فردی است که گمان می‌رود از اطلاعاتی کلیدی برای رسیدگی به یک پرونده قضایی برخوردار است. طبق قوانین فدرال، نهادهای امنیتی آمریکا می‌توانند در مواردی که بیم آن وجود دارد که «شاهد کلیدی» کشور را ترک کند و یا با ارسال احضاریه برای ادای شهادت حاضر نخواهد شد، می‌توانند وی را بازداشت کنند. در آمریکا استناد به این بند برای بازداشت مظنونان، به ویژه برای ادای شهادت در هنگام جاری بودن تحقیقات هیئت منصفه مورد انتقاد قرار گرفته است.

کارشناسان مسائل حقوقی می‌گویند دولت آمریکا بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ از اختیارات این بند برای بازداشت مظنونان برای مدت‌ نامعلوم و بدون طرح اتهام علیه آنها استفاده کرده‌ است.

طبق اعلام شبکه خبری پرس تی‌وی، خانم مرضیه هاشمی پس از آزادی از زندان، هم‌اکنون در کنار خانواده‌اش در واشنگتن به سر می‌برد. او برای دیدن برادرش که به بیماری سرطان مبتلاست به آمریکا سفر کرده بود، که بدون هیچ اتهامی در فرودگاه بازداشت شد.

بنا بر گزارش «اسپوتیک»، خانم هاشمی روز جمعه در جریان تجمع اعتراضی ده‌ها نفر از اعضای نهادهایی مردم‌نهاد حاضر شد و بازداشت ۱۱ روزه خود در آمریکا را غیرقانونی خواند و درباره دلایل این بازداشت سخن گفت.

این خبرنگار مسلمان آمریکایی‌الاصل که از سال ۲۰۰۸ در حال کار برای شبکه پرس‌تی‌وی است، در این تجمع مواضع مقام‌های آمریکایی درباره بازداشتش را به شدت رد کرد.

وی گفت: «آنها می‌توانند بگویند که (بازداشت من) قانونی بوده اما همه آزادی‌خواهان سراسر جهان می‌دانند که (من) غیرقانونی دستگیر شدم، ربودن من، انتقالم به (بازداشتگاه)، زندانی کردنم، برداشتن (اجباری) حجابم و کارهای بسیار دیگری که انجام شده،  اینها قانونی نیستند».

مرضیه هاشمی ادامه داد: «آنها در تلاش برای تزریق ترس در درون تک تک ماها هستند و می‌خواهند وحشت‌آفرینی کرده و (ما را) مرعوب کنند».

مرضیه هاشمی در تجمع واشنگتن با تاکید بر اینکه بازداشت غیرقانونی‌اش به «تعصبات ضد اسلامی» و «نژادی» موجود در آمریکا مرتبط بوده است، افزود: «ما مرعوب نخواهیم شد و فارغ از اینکه چه بهایی بدهیم، از گفتن حقیقت پا پس نمی‌کشیم».

طبق این گزارش، خانم هاشمی در تجمع واشنگتن تاکید کرد که در جریان بازداشتش توسط اف‌بی‌آی، این نهاد امنیتی فدرال آمریکا به او هشدار داده بود که درباره بازداشتش هیچ چیزی به رسانه‌ها نگوید.

روزنامه «واشنگتن پست» هم گزارشی درباره این تجمع با حضور خانم هاشمی منتشر کرد و در آن مدعی شد که تعداد معترضان، ۸۰ نفر بوده است.

در این گزارش آمده است: «هاشمی چیزی درباره اینکه آیا دادستان‌های آمریکایی از او درباره پرس‌تی‌وی شبکه تلویزیونی دولتی جمهوری اسلامی ایران و یا نقض احتمالی مفاد قانون "ثبت عوامل خارجی" بازجویی کردند، صحبتی نکرد. او همچنین درباره اینکه آیا بازجویان درباره مسائل مرتبط با مسائل ایران از قبیل نقض تحریم‌ها پرداخته‌اند، هم حرفی نزد».

*قانون "ثبت عوامل خارجی"( Foreign Agents Registration Act (FARA) مصوب سال ۱۹۳۸ قانونی است که بر اساس آن، «(آمریکایی‌های) حامی و نماینده منافع قدرت‌های خارجی باید روابطشان را با یک دولت خارجی را شفاف بیان کرده و اطلاعاتی درباره فعالیت‌ها و ارتباطات مالی‌شان ارائه دهند.

در جریان این تجمع اعتراضی، تظاهرات‌کنندگان با حضور در مقابل دادگاهی که هاشمی در آنجا حضور یافته بود، در اعتراض به بازداشت او شعار دادند: «ایالات متحده آمریکا، شرم بر تو».

 معترضان آمریکایی همچنین شعارهایی با مضمون درخواست برای پیگیری عدالت و لزوم آزادی بیان در آمریکا سر دادند.

در فیلمی که از این تجمع منتشر شده، خبرنگار آمریکایی‌الاصل مسلمان و رنگین پوست آمریکایی خطاب به حاضران می‌گوید: آنها هر چی که دوست دارند می‌توانند (برای بازداشت من) اسم بگذارند اما من در فرودگاه سنت لوئیس ربوده شدم، خوشبختانه پسر من رضا همراهم بود چرا که اگر اینطور نبود، چه کسی می‌داند که چه اتفاقی می‌توانست بیافتد، خیلی راحت این امکان وجود دارد که شما ناپدید شوید و شما را ناپدید کنند و پرونده بسته شود و با توسل به امنیت ملی، شما اصلا نمی‌توانید بفهمید که چه اتفاقی افتاده است.

وی همچنین گفت: این موضوع، مختص به مرضیه هاشمی نیست، موضوع این تفکر دولت آمریکا است که آنها می‌توانند چنین کاری را با هر کسی و هر زمانی که خواستند، انجام دهند و با هیچ تبعاتی هم مواجه نشوند، من می‌خواهم که آنها بدانند و فکر می‌کنم که همه شما هم خواهان این موضوع هستید که امکان مرعوب شدن ما وجود ندارد و ما بدون توجه به هزینه‌ها، از گفتن حقیقت پا پس نخواهیم کشید.

خانم هاشمی در بخشی از این تجمع، در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره دلیل بازداشتشش گفت: همه آنچه که من می‌توانم درباره آن حرف بزنم این است که این موضوع تا حد زیادی به جایی که من ساکن هستم و کاری که انجام می‌دهم، مرتبط بوده است.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها