جمعه 4 بهمن 1398 28 جمادی‌الاول 1441 Friday 24 January 2020

.

.

بیانات سرکار خانم دکتر شریعتی در رابطه با اهمیت برگزاری سی و دومین اجلاس بین المللی وحدت اسلامی
1397/08/20

بیانات سرکار خانم دکتر شریعتی در رابطه با اهمیت برگزاری سی و دومین اجلاس بین المللی وحدت اسلامی

سرکار خانم دکتر شریعتی در نشستی که با خبرگزاری تقریب داشتند، فرمودند: بانوان تأثیر قابل توجهی در تحقق اهداف وحدت و تقریب مذاهب دارند/ اجلاس بین‌المللی وحدت منجر به تقویت امنیت منطقه می‌شود

به گزارش خبرگزاری تقریب، کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از جمله اقداماتی است که به صورت سالانه از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار می‌شود و طی آن میهمانان کنفرانس که غالبا شخصیت‌های فرهیخته، وزرای کشورهای اسلامی، علما و اندیشمندان و متفکران شیعه و اهل سنت داخل و خارج کشور هستند به ارائه دیدگاه‌ها و نظرات خود در خصوص اهمیت وحدت امت اسلامی و راهکارهای دستیابی و تداوم این مهم می پردازند.

بررسی مهمترین مسائل جهان اسلام با محور وحدت مسلمانان از دیگر موضوعات مهم این اجلاس سالانه است که بعضا با انتقاداتی نظیر اختصاص هزینه سنگین برای برپایی این مراسم مواجه می‌شود؛ البته برخی از کارشناسان نیز بر این عقیده اند که در شرایط کنونی که عقاید دینی و اسلامی با هجمه های مختلفی مواجه است و رسانه های مختلف با تولید برنامه های متنوع سعی در ترویج اندیشه های تکفیری دارند و از هیچ کوششی برای القای تفکرات افراطی به نام دین اسلام فروگذار نیستند.

بنابراین ضرورت برگزاری این کنفرانس‌ها دو چندان می شود چرا که اجماع مسلمان با تفکرات مختلف در خصوص مبانی مشترک نمایش منسجمی از وحدت امت اسلام را به رخ معاندان می کشند و به همین ترتیب بخش اعظمی از این توطئه ها خنثی می شود.

در همین راستا کارشناسان مختلف به بررسی اهمیت و جایگاه برپایی کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که از سابقه زیادی نیز برخوردار است پرداخته‌اند که در ادامه می‌آید: 

"سرکار خانم دکتر عفت شریعتی" مدیر کل امور بانوان مجمع جهانی تقریب در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تقریب، در خصوص برنامه اداره کل امور بانوان مجمع تقریب برای سی و دومین کنفرانس وحدت در سال جاری گفت: اداره کل امور بانوان،  همچون سالهای گذشته برنامه‌های متنوعی پیرامون وحدت و همدلی در داخل و خارج کشور، برای کنفرانس وحدت امسال ارائه خواهد کرد و سعی بر این است که کنفرانس سال جاری به بهترین نحو برگزار شود.

ایشان افزودند: طبعا اجلاس وحدت در طول سالهایی که برگزار شده، سیر تکاملی داشته است؛ در سال جاری هم سیر تکاملی کنفرانس وحدت از دو منظر قابل توجه است که یکی از آنها، مطرح شدن مسأله قدس و احقاق حقوق مسلمانان در منطقه و کشورهای اسلامی است.

مدیر کل امور بانوان مجمع جهانی تقریب افزودند: نکته دیگر کنفرانس وحدت امسال، همزمانی آن با 40 سالگی انقلاب اسلامی ایران است؛ چهل سال از انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد و ما همچنان در عرصه داخلی و خارجی شاهد عظمت آن هستیم، این برکت را خداوند متعال عنایت فرموده است و مقام معظم رهبری برای آن، ارائه طریق می‌کنند.

ایشان در ادامه فرمودند: سالگرد انقلاب یک رنگ و بوی دیگری را برای اجلاس جهانی وحدت خواهد داشت چراکه 40 عددی کامل است و امیدواریم بعد از سپری شدن 4 دهه از انقلاب همچنان پاسدار خون شهدا باشیم.

* تنوع میهمانان از کشورهای آسیایی و اروپایی برای کنفرانس امسال قابل توجه است.

مدیر کل امور بانوان مجمع تقریب، خاطر نشان کردند: برای کنفرانس امسال، ما مهمان‌های جدیدی داریم که در تحقق اهداف وحدت در کشور خود تأثیر گذار هستند؛ سعی بر این بوده است که میهمانان حتی الامکان تکراری نباشند که شاهد نوعی بی‌تفاوتی باشیم، از این رو تنوع میهمانان از کشورهای آسیایی و اروپایی برای کنفرانس امسال قابل توجه است.

ایشان تأکید کردند: سعی بر این است بانوانی که در کنفرانس امسال شرکت می‌کنند، خود از مبلغان و مروجان اسلام اصیل باشند و اکثر آنها آثاری پیرامون آزادی مسلمانان و فلسطین همراه خواهند داشت.

*برپایی نمایشگاه قدس در حاشیه کنفرانس 

خانم دکترشریعتی اظهار داشتند: احتمالا در کنفرانس وحدت امسال، نمایشگاهی از آثار بانوان تقریبی در مورد قدس شریف و آثار علمی و فرهنگی آنان به نمایش در خواهد آمد.

مدیرکل امور بانوان مجمع تقریب در ادامه این گفت‌وگو در خصوص نقش زنان در مباحث مربوط به جهان اسلام گفتند: ما پیرو قرآن و عترت و سیره رسول اکرم(صل الله علیه و آله و سلم) هستیم؛ وقتی قرآن می فرماید«مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَىٰ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً» حجت تمام است، بر اساس این آیه زندگی سعادتمندانه در گروه عملکرد مؤمنانه زن و مرد است، خداوند زن و مرد را برای تحقق اهداف بزرگ در کنار هم قرار داده است.

ایشان با بیان اینکه زنان هم تأثیر قابل توجهی در تحقق اهداف وحدت و تقریب مذاهب دارند، ادامه دادند: علاوه بر کشورهای گوناگون، ما در جامعه خودمان هم بانوان فرهیخته و دانشمند، دلسوز و مؤثر را داریم و  در کنفرانس وحدت امسال حضور بانوان خارجی را در کنار میهمانان ایرانی خودمان برای تحقق اهداف وحدت و تقریب خواهیم داشت.

*فرمایشات مقام معظم رهبری فصل الخطاب این اجلاس است.

خانم دکتر شریعتی تصریح کردند:یکی از برنامه‌های بسیار قابل توجهی که همه ساله در اجلاس وحدت داریم، برنامه دیدار میهمانان کنفرانس  با مقام معظم رهبری(مدظله العالی)  است، فرمایشات مقام معظم رهبری فصل الخطاب این اجلاس است.

مدیرکل امور بانوان مجمع تقریب اظهار داشتند:امیدوارم در کنفرانس وحدت امسال،  به مصوباتی پیرامون پشبرد اهداف جهان اسلام در کشور، منطقه و نزدیک کردن مسلمانان به یکدیگر برسیم و جلو فتنه های آمریکا و اسرائیل و سعودی و اذناب آنها در کشورهایی مثل یمن، سوریه، عراق، لبنان، فلسطین، افغانستان گرفته شود و بعد از پایان اجلاس برنامه هایی برای اجرا در عرصه ملی و بین المللی داشته باشیم.

ایشان همچنین فرمودند: بانوان شاخص در جامعه خودمان و  در جامعه بین الملل می توانند، تأثیرگذاری قابل توجهی در تحقق اهداف وحدت و تقریب داشته باشند؛ چون آنها به عنوان مادر خانواده، همسر و دختر، نقش تأثیر گذاری در جامعه دارند و این جایگاه تأثیر گذاری، رسیدن به اهداف مد نظر را تسریع می کند، وقتی در اجلاس همه دور هم قرار بگیرند و شنونده صحبتهای هم باشند و  خودشان را مخاطب هم بدانند، در محقق شدن اهداف خیلی کمک خواهد کرد.

به گزارش تقریب،خانم دکتر شریعتی در ادامه این گفت‌وگو در خصوص اهمیت و ضرورت برگزاری کنفرانس وحدت در شرایط کنونی ایران و منطقه گفتند: امروز افتخار ما این است که مسلمانیم و پیرو قرآن و عترت  عظیم الشأن پیامبر(صل الله علیه و آله و سلم) هستیم و عظمت اسلام، آرزوی ما در ابعاد مختلف است؛ اگر اسلام به وسیله مسلمانان و رهروان قرآن و عتریت تقویت شود، بهره و فایده دنیا و آخرت برای همه مسلمانان و جامعه بشری خواهد داشت.

ایشان ادامه دادند:برای تحقق این آرمان بزرگ، خود قرآن ارائه طریق می کند و می فرماید «و اعتصموا بحبل الله و لا تفرقوا»  بر اساس این آیه، تمسک به قرآن و عترت و وحدت و همدلی و همراهی و تحقق اهداف اسلام ناب محمدی(ص) بزرگترین وظیفه جامعه اسلامی، به ویژه مسؤولین امور است و امروز ما مشاهده می کنیم که متأسفانه استکبار جهانی اعم از آمریکا و اسرائیل و دست نشانده های آنها در منطقه از هیچ تلاشی برای تخریب اسلام و ایجاد تفرقه بین مسلمانان و بدبین کردن آنها نسبت به یکدیگر، فروگذار نمی کنند.

خانم دکتر شریعتی تأکید کردند: وظیفه ما در این موقعیت، تقویت مبانی تقریب و وحدت  اسلامی است، که «انما المؤمنون إخوة»؛ از این رو مجمع تقریب مذاهب در این راستا تلاش خود را داشته و خواهد داشت؛ یکی از راههایی که مسلمانان را به وحدت و همدلی تشویق می کند، این است که آنها در کنار یکدیگر قرار بگیرند و گفتمان وحدت و تقریب اسلامی را با هم جلو ببرند، این توفیق را خداوند به نظام جمهوری اسلامی ایران عنایت کرده و با رهنمودهای امام خمینی(ره) و ارائه طریق رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی)، امروز مجمع تقریب پرچم وحدت، اخوت، مهربانی و همدلی را به اهتزاز درآورده است.

*کنفرانس وحدت، خار چشم دشمنان و منافقان در منطقه است.

خانم دکتر شریعتی ادامه دادند:یکی از زمینه های وحدت، برگزاری کنفرانس وحدت است که با حضور مسؤولان و تأثیر گذاران کشورهای اسلامی در ابعاد مختلف در ایران برگزار می شود و طبعا برای هرچه بهتر برگزارشدن آن باید تلاش‌های فراوانی صورت گیرد و طبیعی است که کنفرانس وحدت، خار چشم دشمنان و منافقان در منطقه و در جامعه بشری است.

ایشان خاطر نشان کردند: امروز همه از فتنه های و فسادها و نفاقهایی که وهابیت در عربستان سعودی و به پشتیبانی نظام سلطه در منطقه به وجود آورده است، آگاه هستند و این کنفرانس برای این برگزار می شود که کشورهای اسلامی در کنار هم و همراه با هم، با پشتوانه قرآن و عترت و سیره رسول اکرم(صل الله علیه و آله و سلم) ظرفیتهای علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و بین المللی خود را افزایش دهند و با مهربانی در تقویت اقتدار نظام اسلامی بکوشند.

مدیر کل امور بانوان مجمع تقریب با بیان این مطلب، افزودند: دین چیزی جز مهربانی نیست و این مهربانی را باید در آیینه قرآن و عترت و سیره و روش پیامبر(ص) هر روز بیش از پیش تقویت کنیم، بنابراین برگزاری کنفرانس وحدت بسیار ضروری و لازم است و طبعا باید در ابعاد مختلف برای هرچه بهتر برگزار شدن آن تلاش کرد.

ایشان در خصوص زیر سؤال بردن اجلاس وحدت از سوی دشمنان فرمودند:یکی از موضوعات مهم در حال حاضر ضربه زدن به جهان اسلام و تخریب اعتقادات است؛ ظلم و جنایتها از طرف آمریکا و اسرائیل و دست نشانده های آنها در منطقه رو به افزایش است، امروز جامعه بین المللی مظلومین فلسطین، لبنان، سوریه، افغانستان، عراق، یمن و .. را می بیند که چگونه در اثر شکنجه ها و جنایتهای فراوان این خودفروختگان هیچ آسایش و آرامیش ندارند، لذا امروز شاهد کشتارهای فراوان در منطقه هستیم و این جنایتها هم اصولا علیه مسلمانان صورت می گیرد.

*کنفرانس وحدت، تریبونی بزرگ برای برملا کردن جنایتهای آمریکا و اسرائیل است.

خانم دکترشریعتی با بیان این مطلب افزودند: قطعاً کنفرانس وحدت اسلامی، تریبونی بزرگ و تأثیر گذار برای بیش از پیش بر ملا کردن این جنایتهای است؛ آیا مسؤولین کشورهای اسلامی که در این کنفرانسها در کنار یکدیگر قرار می گیرند، نمی توانند برای همدلی و وحدت مسلمانان و مقابله با جنایتکاران بین المللی تصمیم گیری کنند؟ قطعا این امر شدنی است، یکی از اهداف کنفرانس وحدت همین است که مسلمانان برای مقابله با ظلم و استکبار جهانی در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

مدیر کل امور بانوان مجمع تقریب افزودند: دشمن برنامه های مختلفی علیه جهان اسلام به ویژه ایران دارد و یکی از علتهای دشمنی آمریکا و اسرائیل علیه ایران این است که بیداری جهان اسلام در آیینه شفاف انقلاب اسلامی ایران صورت گرفت و می دانند که ایران می تواند الگوی فرهنگی، اجتماعی، معنوی و سیاسی برای جامعه اسلامی باشد؛ راهپیمایی 13 آبان علیه نظام سلطه،  چیزی نیست که پنهان بماند و طبعا آمریکا و اسرائیل از هیچ گونه کینه ورزی و عنادی خودداری نمی کنند و آیا می توان این مطلب که کنفرانس وحدت بار اقتصادی دارد، پس باید تعطیل شود را باور کرد؟ 

ایشان تصریح کردند: کنفرانس وحدت، با رعایت تمام موازین اقتصادی برنامه خود را اجرا خواهد کرد، این نشست برای تقویت امنیت منطقه است، هیچ کدام از کشورهای منطقه از نظر امنیتی نمی توانند، شبیه این کنفرانس را برگزار کنند؛ این توفیقی برای نظام جمهوری اسلامی ایران است که با پشتوانه رهنمودهای امام خمینی(ره) و شهدای گرانقدر و ارائه طریق مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) این توفیق را پیدا کرده است؛ بنابراین سرمایه گذاری برای تقویت وحدت و امنیت و نقش بر آب کردن فتنه های دشمنان هرچند که انجام شود، لازم و ضروری است.

*آزادی فلسطین زمینه را برای نابودی نظام سلطه فراهم می کند

خانم دکترشریعتی در تبیین محور کنفرانس امسال«قدس، محور وحدت امت»، فرمودند: مسأله فلسطین مربوط به همه جهان اسلام  است و جرثومه کثیف اسرائیل که آن را اشغال کرده، همه مسلمانان را هدف قرار داده است؛ فلسطین به همه جهان اسلام مربوط است و یکی از برنامه های قابل توجه کنفرانس امسال پرداختن به مسأله فلسطین  و آزادی قدس شریف است؛ آزادی فلسطین زمینه را برای نابودی نظام سلطه فراهم می‌کند.

ایشان افزودند: مردم فلسطین برای آزادی خود، چشم به جهان اسلام دوخته‌اند و پرچم آزادی فلسطین را جمهوری اسلامی ایران به اهتزاز درآورده است.

*سران وهابی، تمام تلاش  و قدرتشان را برای تضعیف جهان اسلام به کار می‌برند

خانم دکترشریعتی در مورد نقش تخریبی آل سعود در ضربه زدن به کنفرانس وحدت فرمودند:وهابیت یعنی آل سعود و امروز متأسفانه حرمین شرفین (مکه و مدینه) در استیلای این شجره خبیثه است؛  وحدت و همدلی مسلمانان می‌تواند، جرثومه کثیف آل سعود را از جهان اسلام محو کند؛ سران وهابی، تمام تلاش  و قدرتشان را برای تضعیف جهان اسلام به کار می برند و امروز از هم‌پیمانان اسرائیل هستند، اسرائیلی که زنان و کودکان فراوانی را در فلسطین به شهادت رسانده است.

ایشان ادامه دادند: خوشبختانه امروز عملکرد کثیف وهابیت و امرای منفور سعودی برای همه جهان مشخص شده است و همه می دانند که آل سعود جز نفرت در جامعه مسلمانان، چیزی برای خود به وجود نیاورده اند.

خانم دکترشریعتی خاطر نشان کردند: کنفرانس وحدت در جمهوری اسلامی ایران و حضور میهمانان عالی قدر از جهان اسلام در آن بیانگر این مسأله مهم است که به زودی آل سعود و وهابیت با هم پیمانانشان در زباله دان تاریخ، مدفون خواهند شد.

*ظرفیتهای علمی و اجتماعی و بین المللی جهان اسلام، در کنفرانس وحدت تقویت می شود

مدیر کل امور بانوان مجمع تقریب در مورد دیگر ابعاد کنفرانس وحدت هم فرمودند: کنفرانس وحدت ابعاد بزرگ دیگری را نیز در بر دارد، از جمله آن که ظرفیتهای علمی و اجتماعی و بین المللی جهان اسلامی با حضور میهمانان و اندیشمندان مسلمان تقویت خواهد شد، در امور اقتصادی در این کنفرانس، شرکت کنندگان می‌توانند مشورتها و پیشنهادهایی را عرضه بدارند و طبیعی است که این نشست های قابل توجه، سرمایه‌گذاری معنوی، اجتماعی و اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

خانم دکترشریعتی در خصوص تصویری که ایران به وسیله کنفرانس وحدت، می تواند به نخبگان جهان اسلام ارائه کند، فرمودند:تصویری که ایران می تواند از این کنفرانس به نخبگان جهان اسلام ارائه کند، این است که، ظرفیتهای علمی قابل توجه دانشمندان مسلمان در ابعاد مختلف، می تواند راهشگای خیلی از مشکلات باشد، تبادل نظر پیرامون مسائل اقتصادی جهان اسلام و امور فرهنگی جامعه مسلمانی، یکی از فرصت هایی است که در این کنفرانس به آن پرداخته خواهد شد.

*دولت تقویت کننده و پشتیبان کنفرانس وحدت باشد.

ایشان خاطر نشان کردند: کنفرانس وحدت تنها متعلق به مجمع تقریب مذاهب نیست، مجمع تقریب فقط برگزار کننده آن است، این کنفرانس متعلق به نظام جمهوری اسلامی ایران است و انتظار داریم دولت محترم، مجلس، قوه قضائیه، حوزه های علمیه و فرهیختگان جامعه و مردم خوب و مهربان کشورمان در استانهای مختلف با تنوع مذاهب اسلامی، تقویت کننده و پشتیبان کنفرانس وحدت باشند، به ویژه دولت محترم و وزرای بزرگوار و مسؤولین یاری گر، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این زمینه باشد.

خانم دکتر شریعتی در پایان اظهار داشتند: ما نهایت از آیت الله اراکی دبیر کل مجمع تقریب نهایت تشکر را داریم که با تلاش و کوشش وصف ناپذیر برای تحقق اهداف تقریبی و وحدت جهان اسلامی با همراهی همکاران خود گام بر می دارند.

منبع:خبرگزاری تقریب

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها