شنبه 28 دي 1398 22 جمادی‌الاول 1441 Saturday 18 January 2020

.

.

سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی شکوهمندانه برگزار شد
1398/09/20

سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی شکوهمندانه برگزار شد

 سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در صبح روز شنبه 23 آبان ماه با حضور صدها اندیشمند جهان اسلام اعم از شیعه و سنی  و تعداد قابل ملاحظه ای از بانوان در سالن اجلاس سران برگزار شد.

در این مراسم باشکوه پس از تلاوت آیات قرآن کریم و پخش سرود ملی  و سپس خوش آمدگویی توسط دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی آغاز و با  سخنرانی های متعدد از شخصیت های برجسته و فرهیخته من جمله ریاست جمهور، آیت الله محمد علی تسخیری رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب و مشاور عالی  مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، شیخ "نعیم قاسم" معاون دبیرکل حزب الله لبنان ، "محمد عبدالستار السید" وزیر اوقاف سوریه، صدرالدین قبانچی امام جمعه نجف اشرف و ... از کشورهای مختلف ادامه یافت.

حجت الاسلام  و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در مراسم اقتتاحیه سی و سومین کنفرانس وحدت اسلام حضور پیدا کرده و اظهار داشت:موضوع مسجد الاقصی که در دستور کار این کنفرانس قرار گرفته است، یکی از مهم ترین موضوعات جهان اسلام است؛ اگرچه دشمنان ما در طول سال های اخیر تلاش کردند تا موضوع فلسطین و قدس شریف را از موضوع اول جهان اسلام خارج کنند، اما افکار عمومی، عالمان و فرهیختگان جهان اسلامی این اجازه را به آنها ندادند و نخواهند داد.

رئیس جمهور اظهار داشت:‌ مهم‌‌ترین موضوعی که در طول دهه‌های اخیر علیه مسلمانان طراحی شده است، تردید نسبت به موضع قدرت‌هایی است که با جهان اسلام دشمنی دیرینه دارند.

روحانی افزود: همه تلاش‌ها بر این اساس بوده که غرب و در راس آن آمریکا در طول سالیان دراز چه جنایات‌هایی بر دنیای اسلامی روا داشته است، همه تلاشها برای این بوده است تا از یاد ببریم که میلیون‌ها مسلمان فلسطینی در دنیا آواره هستند و بنا دارند تا از اهمیت این موضوع کاسته شود که مردم فلسطین به باید سرزمین مادری خود باز گردند؛ هرچند دشمنان در این زمینه توفیقاتی را به دست آورده اند ولی به اهدف شوم خود نرسیده اند،  آنها میخواستند اسرائیل مورد اعتماد مردم مسلمان منطقه و حتی مردم فلسطین قرار گیرد، اما این راستا توفیق چندانی را بدست نیاوردند.

وی خاطر نشان کرد: آمریکا دوست منطقه و دنیای اسلام نیست و حل مسائل منطقه باید به دست خود مردم در منطقه حل شود؛ آن‌ها برای منطقه ما ظلم و خونریزی آوردند؛ اگر بناست فلسطین آزاد شود که باید شود، باید به دست مردم فلسطین آزاد شود.

رئیس جمهور کشورمان اظهار داشت: آمریکا را دوست دانستن خطای استراتژیک است؛ جای تاسف است که برخی حکام کشور‌های مسلمان، دست دوستی به سمت اسراییل دراز کرده‌اند.

وی گفت: در سه دهه اخیر منشاء هر جنگ، کشتار و خون ریزی در منطقه آمریکا و رژیم صهیونیستی بوده اند و عدم موفقیت آمریکا و رژیم صهیونیستی در سایه بیداری و هوشیاری دنیای اسلام است.

روحانی تصریح کرد: نسل جوان باید درک کنند که آمریکا دوست ملت های منطقه و مسلمانان نبوده و نخواهد بود؛ فلسطین باید به دست فلسطینی‌ها و مسلمانان قهرمان همین منطقه آزاد شود.

وی با بیان اینکه، جمهوری اسلامی ایران در صف مقدم مقابله با رژیم صهیونیستی و آمریکا  و دفاع از مردم فلسطین است، خاطرنشان کرد: آمریکا شدیدترین فشار اقتصادی و سیاسی را بر کشور تحمیل کرد؛فشار همه جانبه‌ای که خود آمریکایی ها اذعان دارند تا به حال بر هیچ کشوری اعمال نکردیم.اما با این وجود، تمام شاخص‌های ما می گوید که وضع اقتصادی ملت ایران نسبت به پارسال رشد فوق العاده ای داشته است.

رئیس جمهور در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: ما دوست مردم عربستانیم، ما دوست مردم اماراتیم، ما دوست مردم کشورهای منطقه‌ و عاشق گروه‌های مبارز و آزادی خواه هستیم.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی با اشاره به حرکت‌ها و تلاش های رهبران و عالمان جهان اسلام افزود: نمی توانیم فراموش کنیم، امام خمینی (ره) در رأس حرکت‌های قرن اخیر بود؛ وی به عنوان فرمانده بزرگ در میدان منطقه در برابر آمریکا و رژیم صهیونیستی ایستادگی کرد.

روحانی افزود: نباید یادمان برود که ایران تنها کشور اسلامی است که خانه و مرکز اسرائیلی‌ها  در تهران را  به سفارت فلسطین تبدیل کرد، نباید یادمان برود که جنبش‌های آزادی‌خواه و گروه های مقاومت در تمام دنیای اسلام، مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران هستند. 

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران در مبارزه پیشتاز منطقه بوده است، اما می داند که بدون حضور، برادری و ایستادگی سایر ملت های اسلامی، این نبرد حق با باطل به پیروزی نمی رسد همه باید در کنار هم قرار بگیریم.

رئیس جمهوری با تأکید بر این که پیروزی ملت های بزرگ در طول تاریخ، در سایه صبر و مقاومت و اتحاد بوده است، گفت: نباید تردید داشته باشیم که هر زمان که ملتی خسته شد و هر زمانی که تفرقه میان امتی ایجاد شد، شکست آغاز می‌شود.

رئیس جمهور با اشاره به کلامی از مولای متقیان امیر مؤمنان(ع) درباره صبر بر مشکلات، گفت: براساس کلام امیر مؤمنان(ع) هر جا ملتی مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان کرد و صبر و تحمل خود را از دست نداد، خداوند راه نجات آنها را گشود.

حجت الاسلام و المسلمین روحانی تصریح کرد: اگر صبر و استقامت ملت ایران را در تمام کشورهای اسلام شاهد باشیم و همه کنار هم قرار بگیریم؛‌آمریکا قدرت شکست ناپذیری نیست. قدرت امروز آمریکا و رژیم صهیونیستی از دیروز بیشتر نیست و قدرت امروز ما مسلمان‌ها از دیروز کمتر نیست.

وی با بیان این مطلب افزود: امروز فلسطین، لبنان، عراق، یمن، ایران و دنیای اسلام قوی تر از دیروز است؛ اگر نگذاریم رِیب شیاطین در قلوب ما نفوذ کند یا در دشمن بودن رژیم اشغالگر فلسطین تردیدی در دل مسلمانان ایجاد شود، دنیای اسلام قوی‌تر خواهد بود.

رئیس جمهور تأکید کرد: هر کجا، اختلاف و منازعه آمد، خداوند لباس عزت را از آن جمع گرفت.روحانی با طرح این سوال که چرا امروز دنیای اسلام نمی‌تواند با قدرت کافی در برابر توطئه‌ها بایستد، گفت: آنجا که اختلاف و نزاع است عظمت، عزت و کرامت ما از بین خواهد رفت.

رئیس قوه مجریه با اشاره به اینکه در منطقه ما، خودمان باید مشکلات را حل کنیم، گفت: به همین دلیل جمهوری اسلامی ایران طرح صلح هرمز  را در سازمان ملل متحد مطرح کرد و من در هفته های پیش برای رهبران همه کشورهای منطقه نامه نوشتم و  از آنها دعوت کردم از دشمنی و اختلاف دست برداریم.

حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه در منطقه با وحدت و برادری قادریم مشکلات را حل کنیم؛ گفت: می توانیم با اتحاد  مشکلات منطقه، دریای عمان، خلیج فارس و تنگه هرمز را حل کنیم. همچنین می توانیم اختلافات بین کشورهای منطقه و موضوع فلسطین و نجات قدس را حل کنیم؛ شرط این حل اختلافات ایمان، صبر، مقاومت و اتحاد و برادری است.

 رئیس جمهوری خطاب به علما، فرهیختگان و بزرگان دنیای اسلام گفت: امروز بار سنگین بر دوش ما بیش از دیگران  است. هر که عالم تر بار او سنگین تر و  هر که آگاه تر مسئولیتش بیشتر و هرکه فهیم تر در برابر نسل جوان ما پاسخگوتر خواهد بود.

وی گفت: ما همه باید برای آگاهی و حضور نسل جوان در میدان مبارزه و حدت دنیای اسلام تلاش کنیم. امرز زمان شیعه هراسی، سنی هراسی، ایران هراسی یا فلان کشور هراسی نیست. امروز روزی است که هراس ما باید از استکبار و صهیونیسم باشد. امروز ما می توانیم برای نسل آینده و کشور باآگاهی و بیداری و علم و دانش قدرت بیافرینیم و با وحدت می توانیم عزت را به وجود بیاوریم.

 

  آیت الله اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در مراسم افتتاحیه سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی، ضمن تبریک ایام هفته وحدت و سالروز میلاد رسول اکرم(ص) اظهار داشت: امروز با عنایتهای مقام معظم رهبری، پرچم وحدت در سراسر جهان اسلام به اهتزاز درآمده و مجمع جهاتی تقریب مذاهب اسلامی زیر سایه ایشان فعالیتهای گسترده ای در دنیا  انجام داده است.

وی در ادامه با طلب مغرفت برای شهدای انقلاب اسلامی و شهدای فلسطینی، اظهار داشت: امروز که سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی را برگزار می کنیم، جبهه مقاومت بیش از هر زمانی در سراسر منطقه استحکام یافته است، از جمله آثار پیروزی جبهه مقاومت، گسترش پیام وحدت در جهان اسلام و به انزوا کشیده شدن جبهه های واگرا در جهان اسلام است؛ امروز گفتمان وحدت، گفتمان غالب و گفتمان تکفیر رو به انزوا است.

آیت الله اراکی اظهار کرد: امروز به دلیل توطئه های زیادی که علیه مسجد الاقصی صورت می گیرد، دفاع از این مسجد مقدس از طرف مسلمانان، بیش از هر زمان دیگری ضروری است. امروز ضرورت دارد تلاش کنیم با  یکپارچگی جبهه مقاومت، مشت محکمی بر توطئه معامله قرن بزنیم و آن را با شکست نهایی روبرو کنیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ایران اسلامی امروز از هر زمان دیگری قوی تر شده است و با درایت مقام معظم رهبری و همت مسؤولین، تهدید تحریم را تبدیل به فرصت کرده و این بزرگترین هنر جمهوری اسلامی کهتحریم را به فرصت خودسازی و خودکفایی مبدل کرده است.

محور اصلی این کنفرانس «وحدت امت در دفاع از مسجد الاقصی» بوده و  برنامه ها و کمیسیونهای کنفرانس عمدتا حول این محور است.

در مراسم افتتاحیه سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی از 12 عنوان کتاب از آثار پژوهشگاه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که در سال جاری تهیه، چاپ و منتشر شده است، توسط رئیس جمهور و دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب  اسلامی رونمایی شد.

موسوعه الاحادیث الفقهیه عند المذاهب الاسلامیه، فلسطین، از نهر تا بحر، المسجدالأقصی تاریخیأ، فقهیأ، سیاسیأ، المسلمون و اشکالیه الوحده، اهانه‌المقدسات الاسلامیه فی الفقه والقانون، الحجاب، دراسه اجتماعیه و فقهیه مقارنه، فقه الصلاه والسلام علی‌النبی و آله الکرام، سیدنا زین‌العابدین، آیین رفتاری مسلمانان با یکدیگر، مبانی شکل‌گیری تمدن اسلامی، جنگ از دیدگاه پیامبر اعظم(ص) و صعود چهل ساله در آیینه جهانی عناوین این کتاب‌هاست.

 

 و هم چنین نماز وحدت در وقت اذان ظهر در سالن اجلاس  اقامه شد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها